הקשר בין לחץ נפשי לבין סבוריאה דרמטיטיס בפנים ובקרקפת

מחלות עור הן נחלתן של רבים בציבור. כבר ידוע שמחלות עור רבות פורצות או מחריפות בזמן של מתח ולחץ נפשי ומהוות סמן לסערה שמתחוללת בתוכנו. על פי מחקרים, מחלות עור אוטואימוניות רבות, בהן הגוף "תוקף" את עצמו, הן כתוצאה ממצבים נפשיים המערערים את מערכת החיסון. בין ההפרעות הפיזיות שפעמים רבות הן תולדה של מצבים נפשיים ניתן למנות נשירת שיער,סבוריאה, פסוריאזיס, אורטיקריה,אקנה ודלקות שונות, . במאמר שלפניכם נסקור את מחלת העור סבוריאה בקרקפת ובפנים שלחץ נפשי הוא אחד הגורמים המרכזיים להחמרתה

כיצד באה לידי ביטוי סבוריאה בקרקפת / בפנים שמקורה בלחץ?

נתחיל מההתחלה. סבוריאה היא מחלת עור שבאה לידי ביטוי בעור בדמות אודם וקשקשת עדינה. הסבוריאה יכולה להופיע במקומות שונים על הגוף, ובפרט באזורים שומניים ובקפלי עור. האזורים הנפוצים במיוחד הם סבוריאה בפנים [צידי האף ,לחיים,מצח,גבות] וסבוריאה בקרקפת. אמנם לא מדובר בתופעה מסוכנת, אך היא ללא ספק מעוררת קשיים בעיקר בהיבט האסתטי וכמובן גורמת לגרד שאף עלול להתפתח לכדי פצע של ממש. מחקרים מוכיחים שלחץ נפשי מתמשך גורם לנזקים פיזיים: הדופק גבוה, יש עליה בערכי לחץ הדם וכל אלה מובילים להפרשה של הורמונים שונים וביניהם אדרנלין וקורטיזול. סבוריאה בקרקפת שמקורה בלחץ תבוא לידי ביטוי בהופעה של התסמינים – אודם וקשקשים – בדיוק כתוצאה מכך. בגלל העובדה שמצבי לחץ נפשיים גורמים לתופעת פיזיות נרחבות, מצבי הלחץ הללו זכו לכינוי אבי אבות המחלות.

אילו דרכי טיפול טבעיות עשויות לעזור להתמודד עם סבוריאה שמקורה בלחץ?

בגלל שמדובר במחלת עור שהמקור שלה הוא לחץ, הטיפול יתמקד בראש ובראשונה בהפחתת לחץ. כיום ניתן למצוא מגוון שיטות טיפול להרגעת הגוף והנפש, שמפחיתות את הסטרס. תאמינו או לא – אנשים שמטפלים בנפש, נהנים לרוב מערכים טובים מאוד בבדיקות הדם שלהם. בין הטיפולים היעילים להפחתת לחץ נפשי הן טכניקות הרפיה:

 • תרגול יוגה ומדיטציה – תרגול יוגה ומדיטציה מאפשר לגוף להיכנס לתנוחת גוף נוחה ולהתמקד בנשימות. ככל שאנו לומדים להאזין לנשימות שלנו ולנשום באופן פעיל ומודע, כך אנו מכניסים את גופנו למצב נפשי מאוזן
 • תרגול דמיון מודרך – במסגרת תרגול דמיון מודרך, אנו מופעלים על ידי מדריך שלוקח אותנו, במחשבה, למסע שכולו טוב. כדאי לדעת, שהמוח שלנו מסוגל להקשיב לסיפור ולהעביר אלינו את התחושה כאילו אנו ממש חווים את הדברים. לכן, אגב, תמיד מומלץ לחשוב חיובי. דמיון מודרך ידוע כמאזן לחץ דם ומפחית מתחים.
 • הקפדה על שעות שינה סדירות – שינה סדירה היא חלק חשוב מאוד ביום שלנו, בדיוק כמו הצורך הבסיסי לאכול מזון ולשתות מים. אנשים שלא מקפידים על שינה איכותית של לפחות 7 שעות ביממה, פוגעים בעצמם בטווח הקצר והארוך. מיותר לציין שעייפות לעורך שעות היום מובילה לתסכול ולחץ. בנוסף, דווקא בזמן השינה הגוף שלנו מנצל את הזמן להתחדש, ולכן בין היתר אנו עושים שימוש בקרמים ומשחות בלילה. כדי לאפשר לגוף שלכם לרפא את עצמו, תעניקו לו את זמן המנוחה שהוא צריך.
 • פניה לאיש מקצוע – אם אתם זקוקים לתמיכה נוספת, אל תתביישו לפנות לאיש מקצוע בדמות פסיכולוג או עובד/ת סוציאלי/ת. הם למדו על נפש האדם ויכולים לעזור לכם לעבד חוויות ולהבין את עצמכם טוב יותר. ניתן גם לבחור לשתף את המעגל הקרוב – חברים ו/או משפחה.
 • טיפול ברפואה סינית- המשלב צמחי מרפא בעלי פעילות מרגיעה לנפש ונוגדת דלקת
 • בשילוב תוספי מזון משחות טבעיות [ בתוספת שמפו צמחי] ושינוי תזונתי מתאים בליווי טיפולי דיקור שגם הם גורמים לרגיעה בגוף ולהפחתת הדלקתיות ותופעות החום בפנים משפרות ומזרזות בצורה משמעותית את תהליך הריפוי של העור

סבוריאה בקרקפת – טיפול טבעי

הקשר בין מחלת הסבוריאה ללחץ נפשי ידוע ומוכח. אם אתם סובלים מסבוריאה וחושבים שהמקור שלה הוא לחץ, אל תהססו לפנות לקבלת טיפול טבעי שיאזן את הגוף והנפש גם יחד. כך, תרוויחו עור נקי מסבוריאה מצד אחד, ואיכות חיים טובה יותר לגוף ולנפש – מצד שני.

יצירת
קשר

  השאירו פרטים

  ואחזור אליכם בהקדם

  03-5344006 לקביעת תור

   השאירו פרטים

   ואחזור אליכם בהקדם