סבוריאה בפנים

הכותב: דוד פרלה

סבוריאה דרמטיטיס היא מחלת עור המתבטאת בהפרשה מוגברת ועודפת של חלב אל העור. בלוטות החלב נמצאות בשכבת הדרמיס של העור, והחלב העודף המופרש מהן עולה על פני העור ומעניק לו מגע שומני האופייני למחלה.

כשהוא במגע עם האוויר והעולם החיצוני, החלב השומני נדבק לקרטין, שהיא שכבת העור העליונה, המתחלפת באופן קבוע. אלא שהחלב השומני מונע מהקרטין לנשור ואף משמש כדבק לחלקיקי העור הנפרדים מהגוף. התוצאה – תאי העור המתים מצטברים בשכבות וכך נוצרים קשקשים. לעתים, החלב המופרש גורם לדלקת בעור, ומכאן שם המחלה: סבום – שומן, דרמטיטיס – דלקת בעור.

איך מטפלים בסבוריאה?

הטיפול בסבוריאה יכלול על פי רוב תרופות ומשחות על בסיס סטרואידים וקורטיזונים, או משחות אנטי פטרייתיות, על מנת להפחית בצורה מהירה את הדלקת ולטפל במרכיב הפטרייתי הקיים בסבוריאה. הטיפול בתרופות הסטרואידליות מוגבל בזמן השימוש ויש להשגיח בשבע עיניים על מתן טיפול זה ועל משכו, על אחת כמה וכמה כשמדובר בתינוקות וילדים.

לאורך זמן, ניתן להשתמש בתכשירים קוסמטיים רפואיים, אשר מחדירים לחות לעור ומטפלים בדלקת. אולם גם השימוש בתכשירים אלה דורש מעורבות של רופא ויש להתאימם היטב לסוג המחלה, דרגת החומרה שלה, מצב העור וסוגו לפני השימוש בהם.

טיפול טבעי בסבוריאה בפנים – בעזרת הרפואה הסינית

מטרת הטיפול הוא לעצור את הדלקת בעור, להזין את העור ולהחזיר לו לחות, ובעיקר להחזיר את הגוף לאיזון. לפי הרפואה הסינית, מרידיאן מהקיבה והמעי הגס מגיע אל הפנים, מה שמסביר את הופעת המחלה שם – וגם את התמקדות הטיפול באיברים הללו.

הטיפול הטבעי כולל ארבעה רבדים: דיקור סיני, טיפול בצמחי מרפא, משחות על בסיס טבעי ושינוי תזונתי.

acupuncture-smallהדיקור הסיני פועל על נקודות מסוימות בגוף המוכרות כבעלות השפעה טובה על אזורים אחרים בגוף. כפי שנכתב, הרפואה הסינית רואה את מקור המחלה בתהליך דלקתי ובחוסר איזון במערכת העיכול, עניין שעשוי להנחות את המטפל. הטיפול אינו כואב ואינו מכיל כל חומר. המחטים הנן חד-פעמיות ונזרקות לאחר השימוש. לדיקור תכונה מרגיעה ואנטי דלקתית, כך שמיד לאחריו מרגישים שיפור.

drink-smallהרכבי צמחי מרפא לשתייה מותאמים לכל אחד באופן אישי על ידי המטפל, וזאת לאחר אבחון ארוך ומדוקדק וירידה לפרטי פרטים. לצמחי המרפא חשיבות עליונה בהורדת החום והלחות והפחתת התהליך הדלקתי בתוך הגוף.

cream-smallהטיפול במשחות הטבעיות הוא חיצוני ונועד לטפל בפני השטח, כלומר בעור הפגוע. משחות אלה, המבוססות על צמחי מרפא סיניים, יחזירו לעור לחות שאבדה לו במהלך המחלה ויעזרו בשיקומו.

nutrition-smallמכיוון שהרפואה הסינית רואה בחוסר איזון במערכת העיכול גורם חשוב למחלה, התדריך התזונתי הוא בעל חשיבות קריטית להצלחת הטיפול. בהתאם לצורך, ישקול המטפל לרשום למטופל תוספי תזונה, אף הם על בסיס טבעי בלבד, וכן יינתנו הנחיות לנטילת תוסף הפרוביוטיקה הייעודי שלנו – פרוביוטיקה 20/10.

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל. שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

איפה מופיעה המחלה ומי עלול לסבול ממנה?

הקרקפת והפנים עשירים בבלוטות חלב, ולכן שכיחה שם מחלת הסבוריאה. אזורים אחרים בגוף המשופעים בבלוטות חלב הם בתי השחי, השכמות, בין חלקי העכוז, הבטן והטבור בפרט. כמו כן, סבוריאה עלולה להתפתח בין קפלי עור (צוואר, מרפקים) בהם יכולה להצטבר לחות וחום.

המחלה שכיחה אצל תינוקות יונקים, בגיל ההתבגרות וכן בקרב 5-10 מהאוכלוסיה הבוגרת. בקרב תינוקות, הסיבה להופעת המחלה עשויה להיות מעבר של הורמונים מגוף האם אל התינוק במהלך ההנקה. ואכן, פעמים רבות כשהאם מפסיקה להיניק, המחלה עוברת. בקרב בני נוער שכיחה המחלה עם גיל ההתבגרות, בשל השינויים ההורמונאליים שגופם עובר. בקרב מבוגרים, זו מחלה כרונית שעלולה להימשך זמן רב.

הגורמים לסבוריאה בפנים

הרפואה המערבית מונה שלל סיבות ואפשרויות להתפרצות סבוריאה:

  • תהליך דלקתי מוגבר בבלוטות החלב, מעורב במרכיב פטרייתי.
  • שינויי מזג האוויר.
  • שינוי בלחות שבאוויר.
  • מצב נפשי: סטרס, לחץ ומצוקה.
  • מחסור בוויטמינים וברכיבי תזונה מהותיים אחרים.
  • הופעת מחלות עור נוספות כמו פסוריאזיס או אקנה.

הרפואה הסינית רואה בבסיס מחלת הסבוריאה יציאה מאיזון של הגוף. לכך יש שתי סיבות מרכזיות: האחת, חום בריאות ובקיבה המצטבר באיברים אלה וגורם להפרשת החלב ולתהליך הדלקתי, והסיבה השנייה – חום ולחות במערכת העיכול הגורמים לשמנוניות גבוהה בעור.

בחלב המופרש ישנה פטרייה, "פטריוספרום אובלה", שיש הרואים בה את הגורם לתהליך הדלקתי. ולכן חלק מהטיפול במחלה יכלול גם התייחסות לפטרייה זו.

5 טיפים להצלחת הטיפול בסבוריאה

ניקיון העור מקבל משנה תוקף בעת מחלה בעור, ויש לשמור עליו שבעתיים. מומלץ לנקות את הגוף בסבון היפו-אלרגני עדין ובתחליב לחות. את הראש מומלץ לחפוף בשמפו נגד קשקשים.

בעת המחלה יש להימנע משימוש באפטר-שייב ובבשמים, אשר מגבירים את ייבוש העור.

תזונה: באופן כללי תמיד מומלץ להימנע מצריכת מזון שמן, עשיר בסוכר, מטוגן ומעובד, ובעת מחלה כסבוריאה על אחת כמה וכמה. מדובר במזונות בעלי השפעה מחממת בגוף, שעלולים להחריף את המחלה. מוטב להימנע גם מצריכת קפאין, אלכוהול לסוגיו (בירה, יין), קמח לבן, חלב ומוצריו ופיצוחים מטוגנים.

מה כן לאכול? הרבה ירקות ירוקים, המוכרים כבעלי השפעה אנטי דלקתית לגוף. פירות וירקות טריים. דגנים מלאים בשביל הסיבים התזונתיים. וכמה שיותר נוזלים, בדגש על מים זכים.

מומלץ להימנע מגירוד המקומות הנגועים, גם אם האזור ממש מציק. זה יסייע בתהליך הריפוי.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה