סבוריאה בקרקפת

הכותב: דוד פרלה

סבוריאה היא מצב בו קיימת הפרשה עודפת של חלב אל העור. החלב מיוצר בתוך בלוטות החלב הממוקמות בדרמיס. מתוך בלוטת החלב יוצאת צינורית דקה המתחברת למעטפת השערה. החלב מופרש דרך אותה צינורית וגולש על פני מעטפת השערה ומשם הוא מופרש על פני העור ומקנה לו את מראהו השמנוני.

איזור הקרקפת והפנים עשיר במיוחד בבלוטות חלב, והתייבשות החלב עם הקרטין (שהוא שכבת העור החיצונית ביותר הנושרת באופן קבוע) יוצרת את הקשקשים הנראים בעיקר בפנים ובראש (למידע נוסף אודות סבוריאה בפנים לחצו כאן).

בצידי האף פעמים רבות ניתן להבחין בפתחי זקיקי השערות מוגדלים. יש שהחלב המופרש מגרה את העור וגורם לדלקת. שילוב זה של הפרשת שומן עם תהליך דלקתי בעור נקרא סבוריאה דרמטיטיס.

המחלה איננה מסוכנת, אך מפריעה מאוד לאיכות החיים – בשל קשקשים רבים שנושרים על הבגדים, אדמומיות, יובש וגרד – כל אלה יוצרים אי נוחות גדולה ביום יום, שמפריעה לתפקוד הרגיל שלנו.

כאשר המחלה מופיעה רק בקרקפת, קשה פעמים רבות להבדיל אותה במראה מפסוריאזיס של הקרקפת, ולעיתים אף המצב מערבב את שתי התופעות ונקרא "סבוריאזיס". האבחנה במצב של אדמומיות וקשקשת עבה בקרקפת נשענת יותר על מבט באזורי הגוף האחרים, במידה ויש סבוריאה גם בפנים, רוב הסיכויים שמדובר בסבוריאה של הקרקפת, ובמידה ויש פסוריאזיס באזורי גוף אחרים כמו מרפקים וברכיים, רוב הסיכויים שמדובר בפסוריאזיס של הקרקפת.

איך מטפלים בסבוריאה בקרקפת?

הטיפול הטבעי במחלה נועד להביא לאיזון פנימי של המטופל הן ברמה הפיזית והן ברמה הנפשית. כמו כן, הוא נועד להפחית את הצורך בשימוש במשחות סטרואידליות ובתופעות הלוואי שלהן.

משך הטיפול משתנה בהתאם לחומרת המחלה וקצב השיפור, שהינו אישי. במרבית המקרים ישנו שיפור משמעותי ביותר כבר בשבועות הראשונים לטיפול.

הטיפול כולל מספר מרכיבים:

acupuncture-smallדיקור – אקופונקטורה, שאינו כואב ומותאם לגיל המטופל. עוזר בהורדת הדלקת, ויסות מערכת החיסון והרגעה כללית.

 

drink-smallטיפול בצמחי מרפא לשתייה – לשיפור הזנת העור, הורדת היובש והקשקשת, והפחתת הדלקת.

 

cream-smallמשחות חיצוניות – על בסיס טבעי ללא סטרואידים.

 

 

nutrition-smallשינוי תזונתי – המטופל מקבל הנחיות תזונה ותוספי מזון המתאימים להקלה בסבוריאה דרמטיטיס, וכן יינתנו הנחיות לנטילת תוסף הפרוביוטיקה הייעודי שלנו – פרוביוטיקה 20/10.

 

עם השיפור במצב המחלה, יורדת תדירות הטיפול בדיקור, וכן מינון השתייה של צמחי המרפא.

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל. שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

סבוריאה בקרקפת אצל תינוקות וילדים

המחלה שכיחה בגיל הינקות ומגיל ההתבגרות ואילך, אך היא נדירה מאוד בילדים מגיל שנה ועד גיל ההתבגרות. בתינוקות החל בשבוע השני או השלישי אחרי הלידה ניתן לראות במרכז הקרקפת מעין כיפה של קשקשים עבים בצבע לבן צהבהב, ולעיתים אף באזורי החיתולים, צוואר, ובתי שחי שהם אזורי קפלים שמצטברים בהם חום ולחות המהווים קרקע פורייה להתפתחות חיידקים ותהליכים דלקתיים.

בסבוריאה בקרקפת לתינוק, ניתן לראות ריפוי ספונטני בדרך כלל תוך מספר שבועות או חודשים, בגלל ההורמונים העוברים לתינוק מהאם ומעודדים ייצור סבום ולכן ניתן לראות עם הפסקת ההנקה שיפור במצב. מחלות שנראות דומה בתינוקות ומחייבות אבחנה המבדלת בשלב זה הן:

  • אטופיק דרמטיטיס – אסטמה של העור – אשר מופיעה גם בקרקפת אך יותר בלחיים בקפלים ובאזור החיתולים. בדרך כלל הקשקשת בסבוריאה דרמטיטיס עבה יותר מזו הקיימת באטופיק דרמטיטיס.
  • תפרחת חיתולים – דלקת עור מחיתולים, תאופיין באדמומיות באזור החיתולים בלבד ללא קשקשת דומיננטית.
  • יותר נדיר לראות פסוריאזיס בילודים שיכול לפגוע גם באזור הקרקפת והחיתולים אך גם באזורי גוף אחרים.

הטיפול הטבעי בסבוריאה בקרקפת ברפואה הסינית נחשב מאוד יעיל, וכולל צמחי מרפא ודיקור סיני הניתנים לאחר אבחון, שמפו ותחליב טבעיים על בסיס של צמחי מרפא סיניים, שינוי תזונתי והוספת תוספי תזונה בהתאם לאבחון.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה