יובש בקרקפת

הכותב: דוד פרלה

קשקשים הם בעיה מוכרת להרבה אנשים. מה שפחות מוכר לאנשים, אולי, זה שקשקשים אינם נגרמים בגלל יובש בקרקפת. למעשה, ישנו הבדל בין יובש בקרקפת לבין קשקשים – התוצאה אמנם נראית לכאורה זהה, דהיינו חתיכות עור לבנות שמצטברות על הראש והכתפיים, אך מדובר בבעיות עור שונות. למה זה משנה? ובכן, כפי שמלמדת אותנו הרפואה הסינית, חצי הדרך אל הפיתרון היא מציאת הבעיה והבנתה. מה גורם ליובש בקרקפת? ומה ניתן לעשות בנדון? על כך בשורות הבאות.

מה גורם לתופעת היובש בקרקפת?

ישנן מספר גורמים אפשריים ליובש בקרקפת:

סבון ושאר מוצרי היגיינה: החומרים הפעילים ברוב הסבונים מתחברים עם חומרים שומניים מצד אחד ועם מים מצד שני על מנת להסיר אותם מהגוף – זו המשמעות של ניקיון באמצעות מים וסבון. אלא שלעיתים, אם הסבון חזק במיוחד או עושים שימוש ביותר מדי סבון, הסבון מרחיק גם את השומן שהגוף מייצר על מנת שהעור יישאר רך וגמיש. העור שמאבד את השומן ההכרחי לו נהיה יבש.
הפיתרון: להשתמש בסבון עדין יותר ולא להגזים עם מקלחת ארוכה מדי.

הצטברות: זה המקרה ההפוך – רחצה בלתי מספקת. העור, בגוף בכלל ובקרקפת בפרט, מתחדש כל הזמן. העור הישן נושר ועור חדש מחליף אותו. אם לא חופפים בתדירות מספקת את השיער, העור המת מצטבר ופוגע בעור החי. הפעילות התקינה של העור משתבשת ולכן נוצר יובש בקרקפת.
הפיתרון: לשטוף את השיער בתדירות מספקת. אם ההצטברות מהירה ומרובה, מומלץ לחפוף אפילו פעמיים וביסודיות על מנת לנקות היטב את השיער.

חורף: הקור, הרוח והמזגנים גורמים ליובש בעור שלנו. תוכלו לקרוא על כך בהרחבה כאן.

קיץ: השמש הקופחת מייבשת את העור. במקרים חמורים היא גם גורמת לכוויות והעור מתקלף באופן משמעותי עוד יותר. גם רוחות השרב מייבשות את העור והדבר מתבטא גם בעור הקרקפת.
הפיתרון: להגן על הראש באמצעות כובע ולהשתמש במסנני קרינה ושאר קרמים מתאימים.

תזונה: האוכל משפיע על העור שלנו. ותזונה ענייה בחומצות שומן יכולה להוביל לעור יבש בקרקפת.
הפיתרון: לאכול מאכלים שיש בהם חומצות שומן – אגוזי מלך, זרעי פשתן, סלמון, אצות ים; להרבות בשתיית מים; להמעיט בשתיית קפה ואלכוהול. חשוב להתאים את הדיאטה לצרכים שלכם ולהביא את הגוף חזרה לאיזון הפנימי שלו על מנת לטפל בשורש הבעיה.

מים קשים: מים שיש בהם יותר מדי סידן ומגנזיום מכונים מים קשים. הם גורמים נזק לעור באופן כפול:
מונעים מהסבון והשמפו לפעול כהלכה ולכן פוגעים ביעילות שלהם בכל הנוגע לניקיון הקרקפת.
הסידן והמגנזיום מצטברים על פני העור ועלולים לחסום את הפעילות התקינה של הבלוטות על פני העור. גם הסבון שאיננו מתפרק במים אלה עלול להצטבר על פני העור.
הפיתרון: להימנע ממים קשים. אם אי אפשר – להשתמש בפחות סבון, להתקלח זמן קצר יותר, להשתמש בקרמים ומשחות מתאימות. ברפואה הסינית נעשה שימוש במרכיבים צמחיים שונים בהתאם למסורת ולידע ארוך השנים.

יובש בקרקפת ומחלות עור

מלבד גורמים אלה, לעיתים יובש בקרקפת נגרם בגלל בעיית עור או מחלה כלשהי ולכן גם דורש טיפול שונה. בנוסף, כיוון שהאדם מן הישוב איננו מומחה למחלות עור, לפעמים אפשר להתבלבל בין יובש בקרקפת לבין סימפטומים של מחלת עור. ישנן מספר בעיות ומחלות עור שונות שיכולות להתבטא על ידי יובש בקרקפת:

אם אינכם בטוחים או אם ניסיתם לטפל בבעיה ולא הצלחתם להתגבר עליה, אל תהססו לפנות אלינו, על מנת שנוכל לאבחן את המצב ולומר לכם אם מדובר במחלת עור ומה הטיפול הנדרש.

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל. שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

יובש בקרקפת אצל תינוקות

תינוקות זכאים להתייחסות נפרדת, ולא רק כשמדובר ביובש בקרקפת. כיוון שהעור שלהם רגיש מאוד, יובש הוא תופעה נפוצה יותר אצלם. מזג אוויר משפיע עליהם בקלות והעור שלהם רגיש במיוחד ליובש. אם מדובר ביובש הוא יחלוף לאחר זמן מה גם ללא טיפול, אם כי קרם לחות יכול לעזור ולהקל על התינוק. חשוב לדעת שלפעמים לא מדובר ביובש אלא בבעיית עור משמעותית יותר – אם אתם חוששים או לא בטוחים, אל תהססו להתייעץ עם רופא. על מנת לצמצם את היובש מומלץ להימנע משימוש במזגן בחדר התינוק, להגן עליו מרוח ומשמש ולהשתמש בסבון עדין.

יובש בקרקפת יכול להיפתר באופן יעיל ומהיר על ידי הבנת הגורם והתאמת הפיתרון לבעיה. זכרו שהטיפול הטוב ביותר הוא המניעה: אכלו היטב, הקפידו על ניקיון ודעו להקשיב לגוף שלכם על מנת למצוא את האיזון הפנימי.

הטיפול הטבעי ביובש בקרקפת וגורמיה, יסייע בזירוז ההחלמה ובהעלמת היובש מהעור. למידע ופרטים נוספים, צרו קשר באמצעות הטופס המצורף.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה