סבוריאה דרמטיטיס

הכותב: דוד פרלה

סבוריאה דרמטיטיס היא מצב כרוני בו ישנה הפרשה עודפת מבלוטות החלב אל העור. בלוטות חלב רבות נמצאות באזור הפנים ובקרקפת, ושילוב של התייבשות החלב על גבי העור עם הקרטין – שהינו השכבה החיצונית ביותר של העור הנושרת בצורה טבעית – הן אלו שיוצרים את הקשקשים שאנו רואים בסבוריאה.

פעמים רבות החלב המופרש יוצר גירוי בעור, המביא לתהליך דלקתי המאופיין באדמומיות שנקראת סבוריאה דרמטיטיס.

טיפול בסבוריאה ברפואה הסינית – שינוי פנימי מביא לשינוי חיצוני

מטרת הטיפול – השבתו של האיזון הפנימי של המטופל הן ברמה הפיזית והן ברמה הנפשית. הורדת היובש, הקשקשת והגרד מהעור. כמו כן הטיפול יביא להפחתה בצורך בשימוש במשחות סטרואדליות (קורטיזון) ובתופעות הלוואי הנגרמות מכך.

 

 

איך מטפלים בצורה טבעית בסבוריאה דרמטיטיס?

הטיפול כולל מספר מרכיבים חשובים:

אסטמה של העורדיקור (אקופונקטורה): אקופונקטורה (לא כואב ומותאם לגיל המטופל) – עוזר בהורדת הדלקת, ויסות מערכת החיסון והרגעה כללית.
אסטמה של העורטיפול בצמחי מרפא לשתייה: לשיפור הזנת העור, הורדת היובש (או השומניות במידת הצורך) והקשקשת, והפחתת הדלקת. דוד פרלה פיתח מניסיון קליני של למעלה מ-25 שנה הרכבי צמחים ייחודיים לסבוריאה המותאמים אישית לכל מטופל לאחר אבחון. צמחי המרפא נותנים תוצאות מצוינות והקלה מהירה. לקריאה נוספת >
אסטמה של העורמשחות חיצוניות: על בסיס טבעי ללא סטרואידים. מכילות צמחי מרפא בעלי השפעה נוגדת דלקת להורדת האדמומיות והקשקשת, ומספקות הזנה בריאה לעור.
תוסף פרוביוטיקה 20/10שינוי תזונתי: המטופל מקבל הנחיות תזונה ותוספי מזון המתאימים להקלה בסבוריאה דרמטיטיס, וכן הנחיות לנטילת תוסף הפרוביוטיקה הייעודי שלנו – פרוביוטיקה 20/10.

מהו משך הטיפול?

משך הטיפול משתנה בהתאם לחומרת המחלה וקצב השיפור, שהינו אישי. במרבית המקרים ישנו שיפור משמעותי ביותר כבר בשבועות הראשונים לטיפול – האדמומיות, הקשקשת והגרד מופחתים, וההרגשה הכללית משתפרת.

עם השיפור יורדת תדירות הטיפול בדיקור, וכן מינון השתייה של צמחי המרפא. המחלה מטופלת בהצלחה רבה ברפואה סינית.

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל.

שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

מתי מופיעה הסבוריאה? ומתי היא חולפת?

סבוריאה הינה מחלת עור נפוצה המשפיעה על כ-15% מהאוכלוסיה, כאשר השכיחות גבוהה יותר בגברים (בעיקר מבוגרים סביב גיל 40 ומעלה, אם כי ניתן לראותה גם בקרב צעירים יותר). סבוריאה דרמטיטיס שכיחה גם בקרב תינוקות בגיל הינקות (גילאי שלושה-שישה חודשים).

במרבית המקרים ניתן לראות ריפוי טבעי של המחלה, ככל הנראה גם בעזרת הורמונים העוברים בהנקה ומעודדים יציאת סבום שומני לעור. במבוגרים המחלה הינה כרונית, ויכולה להימשך שנים.

אופי המחלה גלי, ויש בה תקופות של רגיעה או החמרה לסירוגין. בחורף, בגלל היובש, בדרך כלל ישנה החמרה למרות שניתן לראות גם מצבים הפוכים. הטיפול הטבעי בסבוריאה ברפואה הסינית מוצלח מאוד, ועשוי להביא לירידה גדולה בתפרחת האדומה, ביובש בקשקשת ובגרד, ולהפוגות ארוכות של רגיעה במצב העור.

מה הגורמים לסבוריאה, ומה התסמינים האופייניים למחלה?

הקשר הפטרייתי – הפטרייה "פיטריוספרום אובלה" נמצאת בחלב המופרש מהבלוטות ומעודדת את תהליך הפרשת החלב המוגברת. יש הסוברים שתגובת מערכת החיסון לזיהום בפטרייה זו היא גורם חשוב שיוצר דלקתיות. ולכן, גם בטיפול ברפואה הסינית ניתנים בטיפול צמחי מרפא בעלי השפעה אנטי פטרייתית.

לחץ נפשי ומתח – כיום ידוע במחקרים שמצבי מתח מעודדים תהליכים דלקתיים. על פי הרפואה הסינית, המתח מעודד יצירת חום פנימי שעולה לעור ומעצים את האדמומית הדלקתית האופיינית למחלה. מטופלים רבים מדווחים על החמרה בתקופות לחץ ומתח, הטיפול בדיקור ובצמחי המרפא מכוון גם להרגעה של הנפש והחזרתו של האיזון הנפשי ולא רק הפיזי לגוף.

ברפואה הסינית מכירים כמובן בסיבה של הפרשת החלב המוגברת מהבלוטות, אך מתמקדים בתהליך הדלקתי המאפיין את המחלה. תהליך זה נוצר על פי הרפואה הסינית מהצטברויות של חום ולחות במערכת העיכול (ולכן גם ההקשר לאוכל אותו אנו אוכלים הוא ברור).

בסבוריאה המלווה באדמומיות ויובש בעור, החום דומיננטי ויעלה לעור, לעומת הסבוריאה השמנונית יותר בה הלחות היא דומיננטית. הטיפול בצמחי המרפא המלווה בשינוי תזונתי מתאים, מנקה את מערכת העיכול מהחום והלחות ומרפא את מצב העור.

סבוריאה דרמטיטיס מופיעה בדרך כלל בצורה של אדמומיות בעור עם קשקשת. הקשקשים יכולים להיות יבשים או מלווים בשמנוניות (לעיתים צהבהבים), כאשר התפרחת מופיעה לרוב באזורים בהם יש ריכוז של בלוטות חלב.

אצל מבוגרים, הסימפטומים נפוצים בעיקר בצידי האף, בין הגבות ובקרקפת. ניתן גם לראות את המחלה באזורי פנים אחרים כגון בסנטר, מסביב לפה ומאחורי האוזניים. בתינוקות, בדרך כלל נפוצה יותר סבוריאה בקרקפת ובמקומות של קפלי עור (שהם אזורים הצוברים חום ולחות) כמו קפלי הצוואר, בתי השחי ובאזור החיתולים.

דוד פרלה הינו מטפל מומחה בעל ניסיון רב שנים בטיפול טבעי בסבוריאה דרמטיטיס, ומטפל במחלה באחוזי הצלחה גבוהים מאוד. לקביעת תור לפגישת ייעוץ במרפאה, צרו קשר באמצעות הטופס המצורף.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה