מדריך לזיהוי וניהול סוגי פסוריאזיס

דוד פרלה

פסוריאזיס היא מחלת עור אוטואימונית דלקתית המשפיעה על רווחתם הפיזית והרגשית של מיליוני אנשים בעולם. מדובר במחלה כרונית אשר מורכבותה טמונה במגוון הסוגים, הסימפטומים ורמות החומרה השונות. חשיבות ההבחנה בין סוגי הפסוריאזיס השונים חשובה להתאמת טיפולים ספציפיים לכל אדם ולניהול נכון ואפקטיבי של המחלה.

תסמיני מחלת פסוריאזיס

הסימפטום הבולט ביותר של פסוריאזיס הוא התפתחות כתמים אדומים המכוסים בקשקשים לבנים. כתמים אלו יכולים להופיע בכל מקום בגוף, אך לעיתים קרובות נמצאים במרפקים, בברכיים ובקרקפת.
הנגעים עלולים לגרד בעוצמות שונות והדחף המתמיד לגרד עלול להחמיר את הבעיה, להוביל לגירוי נוסף ולנזק פוטנציאלי לעור.

מחלת הפסוריאזיס עלולה גם לגרום לשינוי בציפורניים כולל שקעים, עיבוי, שינוי צבע והיפרדות ממיטת הציפורן.
אבחון פסוריאזיס מתבצע על ידי רופא עור והוא לרוב מסתכם בבדיקה קלינית של העור ותשאול המטופל. הרופא בודק את העור, הציפורניים והקרקפת לאיתור סימנים אופייניים לפסוריאזיס דוגמת נגעים בעור ועיבוי, קשקשת ושינויים בציפורניים. במקרים מסוימים הרופא מזמין ביופסיה של העור כדי לשלול מחלות אחרות.

משך הופעת הסימפטומים משתנה במידה רבה מאדם לאדם. הם יכולים להמשך מספר ימים או כמה שבועות. צריך לקחת בחשבון שאנו מדברים על משך הופעת פסוריאזיס תסמינים ולא על משך המחלה עצמה. פסוריאזיס היא מחלה כרונית ונמשכת כל החיים. אנשים מסוימים עשויים לחוות התלקחויות מדי פעם ואחריהן תקופות הפוגה, בעוד שאחרים עשויים לסבול מתסמינים מתמשכים.

סוגי פסוריאזיס

קיימים מספר סוגים של פסוריאזיס, לכל אחד מאפיינים ייחודיים. אלו הם:

פסוריאזיס וולגריס

זהו הסוג הנפוץ ביותר והוא מהווה כ-80% מהמקרים. מכונה גם "פלאק פסוריאזיס" משום שהוא מאופיין בפלאקים, נגעים אדומים מודלקים המורמים מעל פני שטח העור כמעין תלולית מוגבהת ומכוסים בקשקשים לבנים-כסופים. הנגעים הללו מגרדים וכואבים ועלולים להיסדק ולדמם. פסוריאזיס וולגריס יכול להופיע בכל חלקי הגוף, בדרך-כלל באזור הקרקפת, הברכיים, המרפקים והציפורניים.

פסוריאזיס גוטטה

פסוריאזיס גוטטה נקרא גם "פסוריאזיס טיפתי" ומופיע כנגעים קטנים דמויי טיפה המפוזרים על פני העור. סוג זה של פסוריאזיס מופיע בדרך כלל בפלג הגוף העליון, בקרקפת ועל פני הידיים והרגליים. ומופיע פעמים רבות עם כאב גרון [סטרפטוקוק ]

פסוריאזיס אינברסה

מופיע כנגעים חלקי ואדומים בקפלי העור כגון בתי השחי, הטבור, המפשעה ואיברי המין.

פסוריאזיס פוסטולר

סוג יחסי נדיר של פסוריאזיס המאופיין בשלפוחיות לבנות המכילות מוגלה ומוקפות עור אדום. מופיע בעיקר בכפות הידיים, כפות הרגליים והאצבעות. לא תמיד הנגעים ממוקדים באזור מסוים בגוף, אלא מתפשטים על-פני כמה אזורים. המוגלה אינה מכילה חיידקים ואינה מדבקת.

פסוריאזיס אריתודרמי

צורה חמורה ונדירה של המחלה המובילה לאדמומיות נרחבת וגבוהה ולקילוף העור. מלווה בגירוד קשה, כאבים ונפיחויות. בסוג זה של פסוריאזיס עלול להתפתח עיוות בציפורניים, החל בהתרוממות הציפורן כלפי מעלה וכלה בשינוי גוון הציפורן לצבע צהבהב או לנסיגת הציפורן וחשיפת העור מתחתיה. התסמינים בציפורן מלווים בהתפרצות פסוריאזיס בחלקים שונים בגוף.

פסוריאזיס בקרקפת

סוג נפוץ מאוד של פסוריאזיס, כ-50% מהסובלים מפסוריאזיס וולגריס יחוו התפרצות פסוריאזיס בקרקפת בשלב מסוים. פסוריאזיס בקרקפת מתבטא בכתמים אדומים, מגרדים וקשקשיים, המתחילים בנקודה מסוימת ומתפשטים על פני הקרקפת.

סוגי טיפול למחלת הפסוריאזיס

טיפול בפסוריאזיס משתנה ממטופל למטופל בהתאם לחומרת ההתלקחות וסוג המחלה. אלו הטיפולים בפסוריאזיס:

טיפול חיצוני

כאשר מדובר בטיפול חיצוני, שימון העור הוא הבסיס לרוב טיפולי הפסוריאזיס. בנוסף קיימות ממשחות על בסיס סטרואידים שמטרתן להפחית דלקת וגירוד ותכשירים מבוססי רטינואידים, שהם נגזרת של וויטמין A ויעילים בהאטת צמיחת תאי העור ובהפחתת דלקות.

טיפולים באמצעות פוטותרפיה

פוטורפיה היא טיפול באמצעות קרינת UVB במטרה להאט את צמיחת תאי העור. מדובר באורך גל שיש לו יכולת ריפוי גבוהה של פסוריאזיס ועם סיכון מועט לכוויות.

טיפולים בים המלח

החשיפה לשמש עזרת מאוד לריפוי והרגעת העור, בעיקר בשל רמת הקרינה הנמוכה באזור מגיעות קרניים המזרזות את ריפוי העור .רחצה בים המלח מסייעת להרגעת העור, הפחתת הדלקות ושיפור התסמינים.

טיפול טבעי ברפואה סינית

כולל סדרת טיפולי דיקור צמחי מרפא משחות טבעיות שינוי תזונתי ותוספי תזונה המחזירים את האיזון למערכת החיסון ומפחיתים בצורה טבעית את התהליך הדלקתי ,ואת הגרד משפרים משמעותית את מצב העור ויכולים להוות פיתרון במצבים קלים ובינוניים ואף להשתלב כטיפול תומך במקרים קשים.

טיפול באמצעות תרופות סיסטמיות

תרופות סיסטמיות הן תרופות הניטלות דרך הפה, מטפלות בצורה מערכתית בפסוריאזיס ומיועדות בעיקר לנגעים מפושטים בגוף במצבים חמורים . הן ניתנות לרוב ככדורים לבליעה ולחלקם גם תופעות לוואי המשפיעות על מערכת החיסון .

סיכום

קשה להבריא לגמרי מפסוריאזיס אך בהחלט ניתן להקל על תסמיני המחלה. דרך הכרות עם סוגי הפסוריאזיס השונים והטיפול המתאים ניתן להגיע להקלה משמעותית. ככל שמבינים ויודעים מה לעשות ואיך לטפל, כך ניהול המחלה הרבה יותר קל. לצד זה, מומלץ גם לאמץ אורח חיים בריא הכולל פעילות ספורטיבית, הימנעות מאלכוהול ועישון, הבנה מה אסור לאכול לחולי פסוריאזיס ואיך כל זה משפיע על המחלה.

יצירת
קשר

  השאירו פרטים

  ואחזור אליכם בהקדם

  03-5344006 לקביעת תור

   השאירו פרטים

   ואחזור אליכם בהקדם