כשהעור מגרד: טיפים להקלה בגרד לחולי פסוריאזיס

דוד פרלה

פסוריאזיס היא מחלת עור כרונית נטולת מרפא של ממש. ישנם תכשירים, משחות וטיפולים כאלה ואחרים, אבל תרופה רשמית וידועה המוכרת כמחסלת של המחלה – אין. עם זאת, חולים רבים במחלה פונים לרפואה הטבעית והמשלימה, ורבים מהם דיווחו על הקלה בסימפטומים ותחושה טובה יותר.

אחד התסמינים הידועים של המחלה הוא גרד עז ומציק. מעבר לתחושה הלא נעימה, גירוד כרוני מחמיר את הפציעה ופוגע בריפוי המקום הנגוע. לכן, הנה מספר טיפים להקלה בתחושת הגירוד המרגיזה והלא נעימה.

קרם לחות טבעי – אחרי מקלחת או אמבט, יש למרוח את הנגעים בקרם לחות על בסיס טבעי. הוא יגן על העור הנגוע ויחדיר אליו לחות חיונית שאבדה במהלך תקופת המחלה. כמו כן מומלץ להשתמש בסבונים מיוחדים שנותנים הרבה לחות לעור. תחושת היובש מעלה את הגרד ולכן גם שימון בשמן קוקוס או שמן המפ (קנביס) יכולים לעזור.

חשיפה לשמש – על אף הנזק הפוטנציאלי בחשיפת העור לקרינת ה-UV (אולטרה סגול) שבקרני השמש, מומלץ לחשוף את הגוף, העור והנגעים בפרט לשמש. מעבר לכך שזו הדרך הטבעית והטובה ביותר לספוג ויטמין D, החדירה של קרינת ה-UV לעור ממיתה תאים הקשורים להתפשטות המחלה ובאופן כללי עוצרת את התקדמותה. ים המלח בהיותו המקום הנמוך בעולם מצוין לכך, אך גם חשיפה רגילה מקילה. הפוטותראפיה, המשמשת לטיפול בפסוריאזיס, מבוססת על התועלת שניתן להפיק מקרינה זו עבור חולי פסוריאזיס.

אז לכמה זמן נחשפים? כאמור, החשיפה צריכה להיות מבוקרת ומדודה. היא משתנה בהתאם לצבע העור ומצב הפצעים, ולכן חשוב להיוועץ ברופא עור בנדון.

אלוורה – הקרם המופק מצמח הקקטוס המקסיקני יעיל ביותר לטיפול במגוון רחב של בעיות עור, כולל פסוריאזיס. מה שחשוב הוא להתמיד בטיפול (כלומר, במריחה), למרוח כמות יפה בכל פעם ולהקפיד למרוח לפחות פעמיים ביום.

שמן דגים – מחקרים מצאו את חומצת השומן אומגה 3 יעילה לטיפול בפצעי פסוריאזיס. שמן דגים מכיל רמה גבוהה של אומגה 3, וחומצת שומן זו חיונית להורדת דלקת והרגעת העור.

הימנעות ממזון חריף, מטוגן, יין, אלכוהול וקפאין – כל אלה הם מזונות מחממים, ויעלו את תחושת הגרד בגוף.

תזונה ללא גלוטן – חלבון החיטה מוכר כאלרגן חזק. חוסר היכולת לעכל אותו הוא מחלת הצליאק המוכרת. פסוריאזיס וצליאק שתיהן מחלות אוטואימוניות, ולאחרונה התברר כי בחלק מהחולים בפסוריאזיס, תזונה נטולת גלוטן מיטיבה.

הורדת מתחים ולחצים – מצבי סטרס פוגעים במערכת החיסון ומחריפים את מצב הפסוריאזיס. כל פעילות שתורמת לרגיעה נפשית – ספורט, יוגה, טאי צ׳י, פלדנקרייז וכו׳, יעזרו להפחתת הגרד ולשיפור מצב העור.

יצירת
קשר

  השאירו פרטים

  ואחזור אליכם בהקדם

  03-5344006 לקביעת תור

   השאירו פרטים

   ואחזור אליכם בהקדם