פסוריאזיס קל – מה זה?

דוד פרלה

חומרתה של מחלת הפסוריאזיס נמדדת לפי מספר שטחי העור הנגועים במחלה. פסוריאזיס הבאה לידי ביטוי באופן קל, הפוגע בפחות מ-3% משטח העור. זאת לעומת פסוריאזיס בינונית הפוגעת ב-3%-10% משטח העור או פסוריאזיס קשה המכסה יותר מ-10% משטח העור. המחלה נגרמת מהתרבות לא מבוקרת של תאי עור חדשים. מנגנון המחלה עדיין לא התברר במלואו.

אבל גם אם אתם "רק" סובלים מפסוריאזיס קל, אין זה אומר שיש להקל בכך ראש. אם נגעי העור נמצאים במקומות הנראים לעין, כמו הידיים והרגליים, ייתכן ואתם נבוכים מכך ומעדיפים לכסות אותם בשרוולים ובמכנסיים ארוכים, גם בקיץ החם והלח. מלבד זאת, נגעים קטנים של פסוריאזיס לא תמיד נשארים קטנים והם עלולים להפוך למטרד מגרד ומכאיב.

כיוון שבוודאי הייתם שמחים שהעור שלכם יחזור להיות בריא וקורן – עליכם לשוחח עם הרופא שלכם ולמצוא את הטיפול המתאים לכם ביותר. יש ארבעה נושאים שחשוב שתדברו עליהם בפגישה:

 1. סוג הפסוריאזיס שאתם סובלים ממנו
 2. כמה משטח העור שלכם מכוסה בו (כף היד שלכם נחשבת ל-1% משטח הגוף שלכם)
 3. עד כמה נפגעת איכות החיים שלכם מהמחלה
 4. מצב הבריאות הכללית שלכם

דרכי הטיפול בפסוריאזיס קל

הטיפול בדרך כלל מתחיל מהפתרונות הקלים ביותר, כך שאם יש לכם פסוריאזיס קל, סביר להניח שהרופא ירשום לכם משחה לטיפול מקומי בנגעי העור. אם הטיפול הראשוני לא יצלח – הרופא יתקדם לסוג הטיפול הבא, עד שתמצאו את הטיפול המתאים ביותר ושעובד הכי טוב בשבילכם.

קורטיקוסטרואידים – סטרואידים הנפוצים ביותר עבור טיפול מקומי בפסוריאזיס. הסטרואידים מרסנים את קצב גדילת העור הלא מווסת. ישנו מגוון גדול של משחות, ג'לים, קרמים ושמפו המכילים קורטיקוסטרואידים והם מדורגים לפי גובה מינון הסטרואידים הנמצא בהם. ככל שהמינון גבוה יותר יעילות התכשיר עולה, אך יש לזכור שלמינון גבוה של סטרואידים מתלוות תופעות לוואי, שיכולים להוביל לשינויים במצב העור. במקרים אחדים הסטרואידים יכולים גם להיספג אל מחזור הדם, כשמשתמשים בתכשירים עם מינונים גבוהים מאוד. תכשירים עם מינון נמוך מתאימים לאזורים רגישים כמו פנים, צוואר וחזה. תכשירים עם מינון גבוה יותר מתאימים רק למקומות שלא הגיבו לטיפול העדין יותר.

תכשירים תואמי ויטמין D – תכשירים אלו מספיגים אל תוך העור. מחקרים הצביעו על כך שמשחות ויטמין D מאטות את הקצב המהיר של התרבות תאי העור בפסוריאזיס. תופעות הלוואי של הטיפול עלולות לגרום לתחושת שריפה, אדמומיות, יובש, גרד ועוד. לקריאה על פסוריאזיס וויטמין D, הכנסו לכאן >>

רטינואידים – צורה סינטטית של ויטמין A. גם ויטמין A מאט את קצב צמיחת תאי העור ומונע דלקת. תופעות הלוואי דומות לאלו של התכשירים התואמים ויטמין D בתוספת רגישות לאור. לכן עליכם להקפיד על בגדים ארוכים ומריחת קרם הגנה אם אתם משתמשים ברטינואידים. אם את בהריון או מתכננת להיכנס להיריון – שתפי את הרופא שלך, כיוון שלתרופה זה יכולה להיות השפעה על העובר.

קיימים תכשירים נוספים, שכולם יכולים לסייע בהקלה על פסוריאזיס קל: אנטרלין (תוצר סינטטי הדומה לזפת ומופק מעץ מדרום אמריקה), חומצה סליצילית (המשמשת גם לטיפול באקנה), זפת פחם (גם היא מאטה את קצב גדילת תאי העור), משחות המכילות חומרים מלחחים כמו אלוורה וחוחובה ותכשירים המכילים חומרים טבעיים למיניהם המסייעים בהקלה על תסמיני המחלה.

טיפול טבעי בפסוריאזיס קל

הטיפולים הטבעיים בפסוריאזיס מגוונים מאוד והם כוללים שינוי תזונתי, תוספי תזונה וצמחי מרפא וחשיפה מבוקרת לאור שמש.

תוספי תזונה מומלצים הם: ויטמין D, אלוורה, שמן אתרי של בכור-אביב מצוי (evening primrose) ועוד.

 • תזונה נכונה – הימנעות ממזון מתועש ומעובד והפחתה באכילת בשר בקר, והעשרת התפריט בדגי מים עמוקים, זרעים, אגוזים – כולם עשירים באומגה-3 ומפחיתים דלקת בגוף. שמן זית באכילה או במריחה נמצא יעיל גם הוא לטיפול במחלה.
 • הימצאות בסביבה לחה – גם בבית ובמשרד, שבהם פועל מיזוג או חימום המייבשים את העור. אפשר להיעזר במפזרי לחות.
 • אמבטיות חמימות (לא חמות) עם מלח אנגלי או שמנים מינרליים מרגיעים את העור ומאזנים אותו. הקפדה על מריחת לחות טבעית גם היא משפרת את מצב העור.
 • הימנעות מחומרים המגרים את העור, כמו תכשירים מבושמים ובשמים.
 • חשיפה מבוקרת לשמש עוזרת מאוד להקלה על פסוריאזיס יחד עם זאת חשיפת יתר תחמיר את המצב, לכן מומלץ להתייעץ עם הרופא לפני אשתם מתחילים טיפול באור שמש.

טיפולים טבעיים יעילים ביותר כוללים טיפול בפסוריאזיס ברפואה סינית. טיפול זה מתמקד באיזון הגוף ובהחזרתו לאיזון ולתפקוד מלא. הטיפול מוביל לשיפור במצב העור, להקלה במצב היובש והפצעים ולהפחתת הגרד. הטיפול כולל טיפולי דיקור וצמחי מרפא המותאמים לאחר אבחון, משחות טבעיות ושינוי תזונתי. טיפול זה יכול פעמים רבות, במקרים הקלים, להביא לשיפור ולמצב בו אין צורך במשחות המכילות קורטיזון (סטרואידים) ולמנוע בכך תופעות לוואי הנגרמות ממשחות אלה.

המחלה יכולה להופיע במקומות שונים בגוף והרפואה הסינית מתייחסת באופן שונה ואישי לכל אדם ואדם ומתאימה את הטיפול לכל מקום בנפרד. כך מחזיר הטיפול את הגוף כולו למצב בריא.

יצירת
קשר

  השאירו פרטים

  ואחזור אליכם בהקדם

  03-5344006 לקביעת תור

   השאירו פרטים

   ואחזור אליכם בהקדם