פטריה בעור (פטרת העור): טיפול טבעי ויעיל

דוד פרלה
 • פטרת העור (Dermatophytosis) היא מחלה זיהומית של העור הנגרמת עקב חשיפה חיצונית לסוגי פטריות שונים. עם זאת, לעיתים מקור הזיהום אינו חיצוני, ומדובר בתהליך הבשלה פנימי תחת תנאים מסוימים של פטריות הנמצאות בגופנו באופן טבעי (כמו במקרה של פטריית שמש למשל).
 • פטרת העור, בדגש על פטרת הרגליים, היא ממחלות העור השכיחות ביותר בקרב כלל האוכלוסייה ללא תלות בגיל. מחקרים מראים שבקרב אוכלוסיות מסוימות (למשל חיילים, ילדים בקייטנות או אוכלוסיות במדינות טרופיות) אחוזי הנדבקים יכולים להגיע מעל 30%.
 • הטיפול הטבעי ברפואה סינית נגד פטריות בעור נחשב ליעיל ובטוח להקלה מיידית בתסמינים.

מה גורם לפטרת העור להופיע ומעודד את התפשטותה?

 • כיום ידועים עשרות רבות של זיהומים פטרייתיים, המוכרים ביניהם הם זני אפידרמופיטון, טריכופיטון ומיקרוספרום. חלקם אחראים לפטרת העור ואחרים גורמים לפטרת הציפורניים ולפטרת בשיער.
 •   רוב הזיהומים הפטרייתיים יחדרו לעור דרך מנגנוני הדבקה חיצוניים ולאחר מכן תחל ההתפשטות הנגעים. ההדבקה יכולה להיות חיצונית במגע עם חיות, אביזרים נגועים, מקלחות ציבוריות, לבישת בגדים או מגע עם משטחים בעלי רובד פטרייתי, או באמצעות העברה בין אדם לאדם.
 • פטריות העור לא יכולות להתקיים על מצע רירי (להבדיל מקנדידה למשל, שמתפתחת באיזורים חמים ולחים, כמו בנרתיק ובפה), והן חודרות לגוף באיזורים בהם העור סדוק, קשה או בעל קשקשת. הפטריות אוהבות לצמוח על גבי שכבת הקרנית (שכבות תאי עור מתים). בשכבה זו נמצא חומר בשם קרטין אותו הפטריות והשמרים אוהבים לפרק ולחדור דרכו לעור.
 • תנאים של לחות, עור סדוק, חום, לחות ויובש הם אידיאלים להתפתחות הפטרייה, ולכן גם נחשבים גורמים מרכזיים לפטרת העור.
 • מחקרים מצביעים על היחלשות של המערכת החיסונית כגורם נוסף שמגביר את הסיכון להופעת הפטריות על העור עקב חוסר יכולת של הגוף להתמודד עם הזיהום החיצוני. כמו כן, אלו שרגישים יותר למחלות עור ולתהליכים דלקתיים בעור, יהיו חשופים יותר גם כן לפטריות בעור.

סוגי פטריות בעור ותסמינים ייחודיים

פטריה בעור בצורת עיגול

פטרת הגוף (באנגלית נקראת גם Ringworm) בשל צורתה העגולה דמוית תולעת מקופלת, נפוצה באיזורי הגוף השונים שחשופים לסביבה החיצונית (בעיקר בקרקפת, גפיים וגב).

הפטרת מתאפיינת בנגעים עגולים ואדמומיות על העור, ומלווה בתסמינים של גרד, ולעיתים גם קשקשת, סדקים והתקשות של העור.

פטריה בעור הפנים

נגע פטרייתי מדבק שאופייני לאזור הפנים (tinea faciei). מאופיין בכתמים בהירים ללא צורה אחידה המתפשטים על פני הלחיים, המצח והאף בעיקר (על מצע נטול שערות).

בחלק מן המקרים הנגעים יהיו שטחיים ויופיעו בצורת כתמים בהירים כמעט בלתי נראים. במקרים אחרים, הכתמים עלולים לגרום אדמומיות, גרד וקשקשת.

אבחנת פטרת הפנים עשויה להיות שגויה, עקב הדמיון הרב בין תסמיני המחלה ובין נגעי עור אחרים כמו סבוריאה בפנים.

פטריה נוספת שאופיינית לאזור היא פטריית הזקן. להבדיל מפטריית הפנים, זו צומחת על גבי שיער הפנים, ומאופיינת (כמו פטרת הקרקפת) בדלקתיות ורגישות של העור. פטרת עור הפנים נפוצה בעיקר באזורים עניים ובתנאי סניטריה ירודים. ללא טיפול הולם, התהליכים הדלקתיים עלולים להשאיר גם צלקות וקרחות על העור.

פטריה בעור הידיים

נקראת tinea manuum ומועברת על ידי מגע ישיר עם בלי חיים, משטחים מזוהמים או במגע בין בני אדם. הפטרייה בדרך כלל מועברת רק לאחת הידיים, והיא מאופיינת בקשקשים אדומים.

מדובר בצורה מתונה יחסית של פטרת העור, ובדרך כלל היא מלווה בפחות תסמיני גרד, קשקשת או דלקת מסוגי פטריות אחרים.

על מנת להימנע מהופעת הפטריות, מומלץ לשטוף ידיים באופן תכוף, במיוחד לאחר שהייה ארוכה בחוץ או במגע עם בעלי חיים.

פטרת העור בגב

פטריית הגב הנפוצה ביותר היא פטריית השמש. להבדיל ממנגנוני ההדבקה החיצוניים של רוב הזיהומים הפטרייתיים, מקורה הוא בפטריות הנמצאות באופן טבעי בגופנו "ומתעוררות" בתנאים מסוימים.

פטריות אלו מתפשטות בעיקר על אזור הגב והכתפיים, בתנאים של חום, לחות וחשיפה מרובה לשמש (מכאן מגיע גם שמה של הפטרייה).

לפטרת הגב אין צורה אחידה, והיא מתפרסת על פני שטח גדול בצורת כתמים לבנים – חומים. הפטרייה ניזונה מהחלב השומני של העור, ואינה מסוכנת או מדבקת. כמו כן, תסמיניה הם קלים בדרך כלל וכוללים גרד קל.

פטרת העור ברגליים

הזיהום הפטרייתי הנפוץ ביותר, נגרם בעיקר כתוצאה משילוב של תנאי חום, לחות ועור יבש/סדוק ולכן גם נפוץ במיוחד במדינתנו. הפטרייה חודרת לעוד על ידי מגע כף הרגל עם אדמה, מקלחות ציבוריות, בין בני אדם ועוד.

תסמיני המחלה העיקריים הם גרד עז בין אצבעות הרגליים, צריבה, קשקשת וגם עור עבה וסדוק. ללא טיפול הולם, עשויה הפטרייה להתפשט גם לאזורים העליונים של הרגליים.

על מנת להקל על תסמיני פטרת הרגליים מומלץ לאוורר את האזור ככל שניתן, להימנע מלחות וחום, וכן להשתמש במשחות כמו אגיסטן או תכשירים אנטי-פטרייתיים אחרים.

בהינתן טיפול הולם, אמורה הפטרייה לעבור תוך פרק זמן קצר של עד עשרה ימים.

פטריה בעור טיפול טבעי – מה הוא כולל?

מחוללי המחלה נקראים דרמטופיטים (Dermatophytes), הם פוגעים בשכבה הקרנית של העור (השכבה העליונה) באופן שטחי בדרך כלל ומתאפיינים בנגעים בגוונים חומים או לבנים המופיעים על העור, הרגליים, הפנים, הגב ועוד. הזיהומים הפטרייתיים אינם מסוכנים, ולרוב מאופיינים בנגעים אסתטיים בצורת כתמים שטחיים על פני העור.

 • טיפול טבעי נגד פטריות בעור נחשב ליעיל ומהיר: הטיפול מתמקד בחיזוק המערכת החיסונית והפעילות האנטי פטרייתית של הגוף, לצד שימוש במשחות וקרמים – רפואיים וגם טבעיים – להקלת התסמינים.
 • לעיתים נעשה שימוש בטכניקות דיקור המסייעות בהחזרת האיזון הטבעי לגוף ולמערכת החיסון. הדיקור עוזר במיוחד להורדת הגרד ולאיזון מחדש של מערכת החיסון.
 • משחות טבעיות נפוצות לשימוש מכילות בין היתר שמן עץ התה, אלוורה וצמח הפוליגונום, שעוזרים בפינוי החום והלחות מהגוף, וכן תוספי תזונה כמו פרוביוטיקה לחיזוק הגוף.

הטיפול המערבי כולל בעיקר מתן משחות אנטי-פטרייתיות כדוגמת אגיסטן, ניזורל, דקטרין, למיסיל או טיפול פנימי בכדורים להשמדת הפטרייה (תרופות פנימיות פחות נפוצות, כי יש להן יותר תופעות לוואי).

טיפים למניעה

מומלץ לשים לב לכמה כללים שיעזרו לכם להימנע מהידבקות בפטריה על העור:

 • לא לבוא במגע עם כלבי או חתולי רחוב.
 • לשטוף את הידיים היטב לאחר שהות ממושכת מחוץ לבית.
 • הימנעות מחשיפה מוגברת לשמש בקיץ.
 • שימוש בחומרים טבעיים (כמו טלק) למניעת לחות מוגברת באיזורים רגישים כמו כפות הרגליים.
 • הקפדה על אוורור יומיומי של הרגליים, ושימוש בגרבי כותנה עדינות.
 • נעילת נעליים או כפכפים בבריכות ובמקלחות במקומות ציבוריים.

הטיפול המשלים ברפואה סינית יכול להתבצע במקביל לשימוש במשחות רפואיות נוגדות פטרת, ויכול לסייע בהפחתת התסמינים ובשיקום מהיר של העור.

הטיפול הטבעי בפטריות בעור נחשב בטוח ויעיל להקלה מיידית תוך חיזוק המערכת החיסונית והפעילות האנטי פטרייתית של הגוף, לצד שימוש במשחות וקרמים.  לפרטים נוספים ולכל התייעצות, צרו קשר.

המלצות מטופלים ורופאים

המלצות רופאים | 06.07.2020

פרופסור הנרי טראו: ״הטיפול המשולב במחלות עור מקצר את זמן ההחלמה״

המלצה של פרופסור הנרי טראו על דוד פרלה

דוד פרלה מוכר לי שנים רבות כמטפל ברפואה משלימה – רפואה סינית הוליסטית המשלבת אקופונקטורה ונתינת צמחים עם תכונות ייחודיות.

דודי התחיל לעבוד במרפאת עור בתל השומר לפני הרבה שנים והיה בעצם הראשון שפתח שירות בדיציפלינה זאת. הוא עבר השתלמות מיוחדת בסין בתחום הרפואה הסינית במחלות עור, לדעתי היחיד בארץ.

משך כל השנים עבדנו ביחד, אנחנו ברפואה קונבנציונלית ודודי פרלה ברפואה משלימה. טיפול משולב זה הביא לתוצאות לא מבוטלות ואין ספק שהיה לעזר רב למטופלינו.

ברצוני להוסיף גם שהטיפול המשולב דהיינו רפואה קונבנציונלית + אקונפוקטורה במחלות עור כרוניות כמו דרמטיטיס אטופית, פסוריאזיס, אורטיקריה, אקנה, אלופציה אראטה, סבוריאה, מקצר בהרבה מקרים את ההחלמה.

יש עבודות שפורסמו על השילוב שמוכיחות את זה.

דודי פרלה פירסם אתי ועם ד״ר פרס סלמה עבודה בדרמטיטיס אטופית שאף היא הולכת לאותו כיוון.

פרופסור הנרי טראו
רופא בכיר מחלקת עור ביה"ח שיבא
לשעבר מנהל המחלקה

המלצות רופאים | 09.07.2020

ד״ר שרון באום: ״ממליצה בחום לשלב את הרפואה הסינית בטיפול הקונבנציונלי בבעיות עור״

המלצה של ד

מהיכרותי עם דוד העובד במחלקת העור ביחד עימי בבית החולים שיבא מזה 15 שנה נוכחתי ביכולותיו לשלב בצורה אינטגרטיבית טיפולי רפואה סינית – דיקור וצמחי מרפא – עם הטיפול הרפואי הקונבנציונלי הניתן במחלקתנו. שילוב זה הביא לתוצאות קליניות מצוינות במגוון גדול של חולים הסובלים מבעיות עור.

במסגרת העבודה במחלקת העור צבר דוד ניסיון טיפולי רב בעקרונות הרפואה הקונבנציונלית ואף הראה בעבודות ומחקרים שפורסמו בעיתונים רפואיים את יעילות השילוב של הטיפול ברפואה סינית באטופיק דרמטיטיס ואורטיקריה.

לדוד יכולת טיפולית גבוהה במגוון בעיות עור ומסירות רבה למטופליו.

אני ממליצה בחום לכל מטופל לשלב את הרפואה הסינית במסגרת הטיפול הקונבנציונלית בבעיות עור שכיחות כגון אטופיק דרמטיטיס, אורטיקריה, פסוריאזיס, סבוריאה, אלופציה אראטה (נשירת שיער), ויטיליגו, אקנה.

בכבוד רב,
ד״ר שרון באום
ס. מנהל מחלקת עור ביה״ח שיבא

המלצות רופאים | 02.07.2020

ד״ר אנה לכוביצקי: ״לדוד פרלה היכולת לשלב בצורה מוצלחת רפואה סינית עם טיפול קונבנציונלי״

המלצה של ד

במהלך שנים של עבודה משותפת במטופלים הסובלים ממחלות שיער שונות כגון אלופציה אראטה, ליכן פלנו-פילאריס, סבוריאה, פסוריאזיס של הקרקפת ועוד, נוכחתי שלדוד היכולת לשלב בצורה מוצלחת רפואה אינטגרטיבית הכוללת טיפול ברפואה סינית, בדיקור וצמחי מרפא, עם טיפול קונבנציונלי. שילוב זה תורם לשיפור באיכות החיים של המטופל, הפחתת מתח המהווה מרכיב משמעותי במחלות אלו ועזרה בתהליך הריפוי.

לדוד ניסיון טיפולי רב אותו צבר לאורך 15 שנות עבודה ברפואה סינית במרפאת העור בבית החולים שיבא ומסירות רבה למטופליו.

אני ממליצה בחום על שילוב מוצלח זה של רפואה קונבנציונלית עם רפואה אינטגרטיבית.

בברכה,
ד״ר אנה לכוביצקי
מומחית למחלות שיער
מחלקת עור ביה״ח שיבא

יצירת
קשר

  השאירו פרטים

  ואחזור אליכם בהקדם

  03-5344006 לקביעת תור

   השאירו פרטים

   ואחזור אליכם בהקדם