פסוריאזיס ארטריטיס – דלקת מפרקים פסוריאטית

הכותב: דוד פרלה

פסוריאזיס ארטריטיס, או דלקת מפרקית פסוריאטית (דלקת מפרקים ספחתית), היא סוג מיוחד של פסוריאזיס, אשר בו נוספת דלקת פרקים לנגעים בעור המוכרים ממחלת הפסוריאזיס. כ-10% מכלל חולי הפסוריאזיס מפתחים גם דלקת פרקים, ושכיחותה בכלל האוכלוסייה נע סביב 1%. כמו פסוריאזיס, גם מחלה זו מאופיינת ב"גלים" – תקופות בהן המחלה מתעוררת ולאחריהן הפוגה.

פסוריאזיס ארטריטיס היא מחלה כרונית, במהלכה תוקפת מערכת החיסון של הגוף את המפרקים תוך כדי תהליך דלקתי. ברוב המקרים מתפתחת דלקת המפרקים מספר שנים לאחר הפסוריאזיס, אך ישנם מקרים בהם הדלקת מתפתחת במקביל לפסוריאזיס ולעתים נדירות אף מקדימה את מחלת העור.

סוגי הדלקת

פסוריאזיס ארטריטיס יכולה להתפתח במהירות ולהגיע לדרגת חומרה גבוהה בזמן קצר, או להתפתח באופן הדרגתי. למחלה כמה מופעים בגוף, בהתאם לדרגת החומרה.

 • בצורתה הקלה היא תתבטא בפגיעה במפרק אחד או מספר מועט של מפרקים, בדגש על מפרקי אצבעות הידיים (Oligoarthritis).
 • גרסה קלה נוספת של המחלה פוגעת במפרקי אצבעות הרגליים.
 • Arthritis mutilans: בגרסתה החמורה יותר תתבטא המחלה בהרס המפרקים המעורבים, בדרך כלל בעמוד השדרה
 • Ankylosing spondylitis: גרסה נוספת למחלה, הפוגעת אך ורק בעמוד השדרה וגורמת בעיקר לכאבי גב כרוניים.

איך מטפלים בפסוריאזיס ארטריטיס?

כאשר המחלה אינה קשה הטיפול בה יתבצע באמצעות תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידים. אם המחלה קשה, עלול להתעורר צורך לדכא את פעולת מערכת החיסון, באמצעות תרופות חזקות יותר. לעתים נדרש טיפול אגרסיבי יותר, כמו אור אולטרה-סגול או תרופות ביולוגיות.

במקביל לטיפול התרופתי נדרשים מטופלים לבצע טיפולי פיזיוטרפיה או אימון גופני דומה, על מנת לשמור על התנועתיות של המפרקים.

טיפול בפסוריאזיס ארטריטיס ודלקת פרקים לפי הרפואה הסינית

מטרת הטיפול לפי הרפואה הסינית היא להחזיר את המקומות הנגועים לאיזון, על מנת להחזיר את הגוף לתפקוד מלא ותקין. הטיפול יכול לבוא לצד טיפול קונבנציונאלי, לתמוך ולהשלים את נטילת התרופות. זהו טיפול טבעי לחלוטין, ללא מעורבות כימיקלים, סטרואידים, אנטיביוטיקה או תרופות, והוא אינו פולשני.

הטיפול כולל:

acupuncture-smallדיקור סיני – לדיקור השפעה מצוינת על הורדת הדלקת והכאב מהמפרקים.

 

drink-smallצמחי מרפא – מותאמים לכל מטופל באופן פרטני וייחודי, לאחר תשאול מדוקדק ומפורט. צמחים אלו הינם בעלי פעילות אנטי דלקתית ומורידת כאב.וכמו כן מיטיבים עם מצב העור.

 

cream-smallמשחות טבעיות – משחות ייחודיות לשימוש חיצוני (מריחה על העור).

 

nutrition-smallתוספי תזונה – יותאמו לכל מטופל במידת הצורך ובהתאם למצבו. כמו כן יינתנו הנחיות לנטילת תוסף הפרוביוטיקה הייעודי שלנו – פרוביוטיקה 20/10.

 

התסמינים לדלקת מפרקים פסוריאטית

תסמיני פסוריאזיס ארטריטיס דומים למאפיינים של מחלות פרקים אוטואימוניות אחרות, כמו כאב בפרקים המציק בזמן מנוחה ומשתפר בתנועה, אודם, נפיחות ועור נוקשה בפרקים.

אחד התסמינים האופייניים למחלה הוא התנפחות של אצבעות הידיים ו/או הרגליים.

לצד תסמינים אלו ישנן מחלות ששכיחותן עולה במקביל להופעת פסוריאזיס ארטריטיס, כמו דלקת עיניים, דלקת במעי, סוכרת והשמנת יתר.

תסמינים נוספים העלולים להופיע:

 • מפרקים כואבים.
 • עייפות
 • ציפורניים רגישות ושבירות.
 • טווח תנועה מוגבל בסביבת הפרקים שבהם מופיעה המחלה.

מה הגורמים להופעת המחלה?

פסוריאזיס ארטריטיס מופיעה בדרך כלל בגילאי 30-50 ולהתפרצותה קשורים כמה מרכיבים:

 • תורשה והיסטוריה משפחתית. נחשב לגורם המרכזי למחלה, ובקרב אחוז גבוה יחסית מהחולים בפסוריאזיס ארטריטיס נמצאו קרובי משפחה שלקו בה גם כן.
 • מערכת חיסונית של החולה.
 • גורמים סביבתיים כמו עישון, תזונה, פעילות גופנית.
 • סיבוך של מחלת הפסוריאזיס.
 • סיבוך של מחלת פרקים אחרת.

לדוד פרלה ניסיון עשיר בטיפול במחלות עור, לרבות מתן טיפול טבעי משלים לצד הטיפול השגרתי. לפרטים ומידע נוסף, צרו קשר באמצעות הטופס המצורף.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה