אסטמה של העור ותרופות סבתא

אסטמה של העור (אטופיק דרמטיטיס) היא מחלה אוטואימונית אלרגית המאופיינת ברגישות יתר של מערכת החיסון שתסמיניה כוללים, בין היתר, יובש אדמומי (תהליך דלקתי) וגרד עז המתגבר פעמים רבות בלילה.

אסטמה של העור מושפעת מאוד מגורמים סביבתיים כמזג אוויר (מחמירה בעונות מעבר ובימי אובך), אלרגנים שונים כקרדית אבק הבית ודשא ולעיתים גם ממזונות שונים ובמצבי מתח רגשי.

לצד הטיפולים הקונבנציונליים והטיפול הטבעי במחלה, ישנן מספר תרופות סבתא יעילות במיוחד שלרוב ניתנות לשימוש מחומרים המצויים בכל בית. הן משמשות בעיקר להקלה מיידית בזמן התפרצות וניתן לשלב אותן עם הטיפולים הקלאסיים.

תרופות סבתא שכיחות ויעילות לאסטמה של העור

לא פעם התגלו שיטות טיפול שעברו מפה לאוזן ו"מאם לבת" אשר נחקרו מדעית עד כדי שגם הרפואה המערבית הכניסה אותן לרשימת ההמלצות שלה. מדבר בשיטות ביתיות וטבעיות שלא נועדו להחליף את הטיפול הקונבנציונלי, אלא להשתלב עימו, והן ללא ספק עשויות להקל ולהרגיע את העור עד כדי שיפור איכות החיים.

שמן זית

שמן זה עשיר בחומצות שומן אומגה 3. חומצות אלו ידועות בתכונות האנטי דלקתיות שלהן ומסייעות להקלה על עור יבש ומגורה. לאחר המקלחת, כשהעור עדיין לח במקצת, מרחו מעט שמן זית על האזורים הפגועים. השמן ירכך את העור, ייספג היטב לעור לח ויביא להקלה משמעותית.

שמן קוקוס

מאופיין בתכונות אנטי בקטריאליות ומסייע מאד במקרים של גרד ודלקות שנגרמות בעור. מומלץ, כמו שמן זית, למרוח את שמן הקוקוס לאחר המקלחת.

שמן חמניות

גם שמן זה מאופיין במרכיבים אנטי דלקתיים וביכולת שלו לחדור היטב את העור. החומצה הלינולאית שמכיל שמן חמניות ידועה כמפחיתה דלקות והשמן משפר את רמת הלחות בעור.

אמבטיות ושיבולת שועל

למים השפעה מייבשת כלפי העור, לכן מומלץ לבצע מקלחות קצרות של מים פושרים ולא חמים מידי.

מומלץ להשתמש בסבונים ייעודיים לאטופיק דרמטיטיס, סבונים המאופיינים בלחות רבה ובמיעוט של חומרי בישום או חומרים אלרגנים אחרים (פרבנים וכו').

במידה ועושים אמבט, תוספת של שיבולת שועל (שאותו יש לעטוף בחיתול) יכולה להקל מאוד על הגרד.

טיפ נוסף: חבישות רטובות. הרטיבו תחבושת במים חמימים וחבשו את האזור הפגוע. הן יסייעו להקלה מיידית בתחושת הגרד ובטוח הארוך יעזרו לעור לשקם את עצמו.

אסטמה של העור וים המלח

הקרינה המגיע לים המלח בגלל היותו המקום הנמוך בעולם הינה בעלת השפעה מטיבה על העור, ושהות של מספר ימים או שבועות בשמש בצורה מבוקרת (בשעות לא חמות מידי) יכולה לסייע.

המים לעומת זאת, בגלל ריכוז המינרלים הגבוה, עלולים לשרוף למגע ולהעצים את הגרד ומומלץ להיזהר למרות ההשפעה הכללית הידועה שלהם בריפוי העור.

תזונה נכונה

המלצות התזונה ברפואה סינית לסובלים מגרד באטופיק דרמטיטיס הם להימנע ככל האפשר מאוכל חריף, מטוגן, יין ואלכוהול, וקפאין. כל אלו מחממים באופיים ועלולים להעלות את תחושת הגרד.

כמו כן, יש להמעיט בירקות סולניים – עגבניות וחצילים, להימנע ממזון תעשייתי ו"ג'אנק פוד" ולהימנע מאוכל עם חומרים משמרים. במידה ויש בעיות נשימה, יש להימנע או להפחית מוצרי חלב. להרבות באכילת ירקות ירוקים. להמלצות תזונה נוספות לחצו כאן.

דוד פרלה, אחראי הרפואה המשלימה במחלקת עור בתל השומר ומטפל במחלות עור באמצעות הרפואה הסינית, מזמין אתכם ליצור קשר ולקבל מידע ותוכנית טיפול טבעי באסטמה של העור.

יצירת
קשר

  השאירו פרטים

  ואחזור אליכם בהקדם

  03-5344006 לקביעת תור

   השאירו פרטים

   ואחזור אליכם בהקדם