פוליקוליטיס בקרקפת – טיפול טבעי בפצעים מוגלתיים

דוד פרלה
 • פוליקוליטיס (Folliculitis) הינו מצב עור שכיח למדי, שבו זקיקי השיער הופכים לדלקתיים. מדובר בנגע עורי באזור זקיק השערה, אשר נובע מהצטברות של מוגלה. הוא נגרם בדרך כלל על ידי זיהום חיידקי או פטרייתי ועשוי להיראות כמו בליטות אדומות או פצעונים עם ראש לבן מסביב לזקיקי השיער (אותם "כיסים קטנים" שמהם צומחת כל שערה).
 • הנגע יכול להתפתח לפצעים מוגלתיים מזוהמים ומפרישים בצורת פצעונים קטנים אדומים או פרונקלים קשים וכואבים, ועלול להיווצר בכול מקום בו מצוי שיער בגופנו.
 • פוליקוליטיס נגרמת במרבית המקרים על ידי חיידק הסטאפילוקוק, שיוצר גירוי בזקיק השערה באזורים בהם יש צמיחת שיער. גירוי זה עלול להחמיר בעקבות הסרת שיער או באזורי גילוח, ואף עלול להיווצר בעת גירוי מקומי או במקרים של תזונה לקויה והיגיינה לא טובה.
 • זהו, אמנם, איננו מצב מסכן חיים, אך הוא בהחלט לא נעים. המחלה עלולה להימשך מספר חודשים, ולהגיע אף עד למצב כרוני בו היא עלולה להימשך שנים. זוהי תופעה המלווה בכאב וגרד ופוגעת מאוד באיכות החיים. הטיפול ברפואה הסינית יקצר את משך המחלה ואת חומרתה בצורה משמעותית.

המלצות מטופלים ורופאים

המלצות רופאים | 06.07.2020

פרופסור הנרי טראו: ״הטיפול המשולב במחלות עור מקצר את זמן ההחלמה״

המלצה של פרופסור הנרי טראו על דוד פרלה

דוד פרלה מוכר לי שנים רבות כמטפל ברפואה משלימה – רפואה סינית הוליסטית המשלבת אקופונקטורה ונתינת צמחים עם תכונות ייחודיות.

דודי התחיל לעבוד במרפאת עור בתל השומר לפני הרבה שנים והיה בעצם הראשון שפתח שירות בדיציפלינה זאת. הוא עבר השתלמות מיוחדת בסין בתחום הרפואה הסינית במחלות עור, לדעתי היחיד בארץ.

משך כל השנים עבדנו ביחד, אנחנו ברפואה קונבנציונלית ודודי פרלה ברפואה משלימה. טיפול משולב זה הביא לתוצאות לא מבוטלות ואין ספק שהיה לעזר רב למטופלינו.

ברצוני להוסיף גם שהטיפול המשולב דהיינו רפואה קונבנציונלית + אקונפוקטורה במחלות עור כרוניות כמו דרמטיטיס אטופית, פסוריאזיס, אורטיקריה, אקנה, אלופציה אראטה, סבוריאה, מקצר בהרבה מקרים את ההחלמה.

יש עבודות שפורסמו על השילוב שמוכיחות את זה.

דודי פרלה פירסם אתי ועם ד״ר פרס סלמה עבודה בדרמטיטיס אטופית שאף היא הולכת לאותו כיוון.

פרופסור הנרי טראו
רופא בכיר מחלקת עור ביה"ח שיבא
לשעבר מנהל המחלקה

המלצות רופאים | 09.07.2020

ד״ר שרון באום: ״ממליצה בחום לשלב את הרפואה הסינית בטיפול הקונבנציונלי בבעיות עור״

המלצה של ד

מהיכרותי עם דוד העובד במחלקת העור ביחד עימי בבית החולים שיבא מזה 15 שנה נוכחתי ביכולותיו לשלב בצורה אינטגרטיבית טיפולי רפואה סינית – דיקור וצמחי מרפא – עם הטיפול הרפואי הקונבנציונלי הניתן במחלקתנו. שילוב זה הביא לתוצאות קליניות מצוינות במגוון גדול של חולים הסובלים מבעיות עור.

במסגרת העבודה במחלקת העור צבר דוד ניסיון טיפולי רב בעקרונות הרפואה הקונבנציונלית ואף הראה בעבודות ומחקרים שפורסמו בעיתונים רפואיים את יעילות השילוב של הטיפול ברפואה סינית באטופיק דרמטיטיס ואורטיקריה.

לדוד יכולת טיפולית גבוהה במגוון בעיות עור ומסירות רבה למטופליו.

אני ממליצה בחום לכל מטופל לשלב את הרפואה הסינית במסגרת הטיפול הקונבנציונלית בבעיות עור שכיחות כגון אטופיק דרמטיטיס, אורטיקריה, פסוריאזיס, סבוריאה, אלופציה אראטה (נשירת שיער), ויטיליגו, אקנה.

בכבוד רב,
ד״ר שרון באום
ס. מנהל מחלקת עור ביה״ח שיבא

המלצות רופאים | 02.07.2020

ד״ר אנה לכוביצקי: ״לדוד פרלה היכולת לשלב בצורה מוצלחת רפואה סינית עם טיפול קונבנציונלי״

המלצה של ד

במהלך שנים של עבודה משותפת במטופלים הסובלים ממחלות שיער שונות כגון אלופציה אראטה, ליכן פלנו-פילאריס, סבוריאה, פסוריאזיס של הקרקפת ועוד, נוכחתי שלדוד היכולת לשלב בצורה מוצלחת רפואה אינטגרטיבית הכוללת טיפול ברפואה סינית, בדיקור וצמחי מרפא, עם טיפול קונבנציונלי. שילוב זה תורם לשיפור באיכות החיים של המטופל, הפחתת מתח המהווה מרכיב משמעותי במחלות אלו ועזרה בתהליך הריפוי.

לדוד ניסיון טיפולי רב אותו צבר לאורך 15 שנות עבודה ברפואה סינית במרפאת העור בבית החולים שיבא ומסירות רבה למטופליו.

אני ממליצה בחום על שילוב מוצלח זה של רפואה קונבנציונלית עם רפואה אינטגרטיבית.

בברכה,
ד״ר אנה לכוביצקי
מומחית למחלות שיער
מחלקת עור ביה״ח שיבא

מהם המאפיינים של פוליקוליטיס?

פוליקוליטיס הוא מצב המתרחש כאשר זקיקי השיער הופכים דלקתיים, וכתוצאה מכך מופיעות בליטות אדומות קטנות או פצעונים לבנים. הדבר יכול להתרחש בכל מקום בגוף שבו שיער צומח, אבל אנו נראה לרוב פוליקוליטיס בקרקפת או על הפנים, הצוואר, החזה, הגב והירכיים.

המאפיינים של פוליקוליטיס כוללים:

 1. בליטות אדומות, דלקתיות או פצעונים שיכולים להיות מגרדים או כואבים.
 2. פצעונים בעלי ראש לבן שעלולים להכיל מוגלה.
 3. מקבצים של בליטות אדומות קטנות שעלולות להיווצר סביב זקיק שיער.
 4. נשירת שיער או צלקות במקרים חמורים.
 5. גירוד, צריבה או רגישות באזור הפגוע

איך לזהות את המחלה? תסמינים נפוצים לפוליקוליטיס

 • התסמינים הנפוצים למחלה הם פצעונים באזורי השיער הנגועים, המלווים בגרד, תחושת שריפה וכאב ולעיתים בפרונקלים מוגלתיים ומפרישים.
 • על פי רוב המחלה תופיע בקרקפת, עורף, ישבן, מפשעה ובית השחי. לאורך זמן המחלה עלולה להגיע למצב של הצטלקות של העור.

היכן בגוף יכול להופיע פוליקוליטיס?

פוליקוליטיס יכול להופיע בחלקים שונים של הגוף, אך הוא נמצא לרוב על הקרקפת, הזרועות העליונות, הירכיים, הישבן, ולעתים על הפנים. זה יכול להתרחש גם בגב, בחזה ובאזורים אחרים בגוף שבהם נמצאים זקיקי שיער.

מהם הגורמים לפוליקוליטיס?

פוליקוליטיס יכול להיגרם ממגוון גורמים, כולל:

 1. זיהום חיידקי – הסיבה השכיחה ביותר לפוליקוליטיס היא זיהום חיידקי, לרוב על ידי החיידק Staphylococcus aureus. החיידקים יכולים להיכנס לזקיק השיער דרך חתך או שריטה בעור ולגרום לדלקת וזיהום.
 2. זיהום פטרייתי – זיהומים פטרייתיים כגון זיהומי שמרים או גזזת יכולים גם הם לגרום לפוליקוליטיס.
 3. זיהום ויראלי – זיהומים ויראליים מסוימים כגון וירוס הרפס סימפלקס או וירוס הפפילומה האנושי (HPV) עלולים לגרום לפוליקוליטיס .
 4. גירוי – חיכוך מבגדים, גילוח או פעילויות אחרות יכול לגרות את זקיקי השיער ולגרום לפוליקוליטיס .
 5. שערות חודרניות – כאשר שיער מתפתל בחזרה לתוך העור במקום לצמוח כלפי חוץ, זה יכול לגרום לדלקת וזיהום.
 6. זקיקים חסומים – זקיקי שיער חסומים או סתומים יכולים להיות נגועים ומודלקים, מה שמוביל לפוליקוליטיס .
 7. מערכת חיסונית מוחלשת – אנשים עם מערכת חיסונית מוחלשת נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח פוליקוליטיס.
 8. כימיקלים – חשיפה לכימיקלים מסוימים, כגון שמנים או איפור, עלולה לגרום לפוליקוליטיס .

הגורם הספציפי לפוליקוליטיס יכול להיקבע לרוב על ידי איש מקצוע בהתבסס על מראה האזור הפגוע וגורמים אחרים כגון היסטוריה רפואית והרגלי חיים.

אילו סוגי טיפול קיימים?

ניתן לטפל בפוליקוליטיס בשיטות שונות, לרבות רפואה מערבית קונבנציונלית, תרופות טבעיות ורפואה סינית.

ברפואה מערבית קונבנציונלית הטיפול שנעשה על ידי רופא העור עשוי לכלול שימוש באנטיביוטיקה או תרופות אנטי פטרייתיות לטיפול בפוליקוליטיס חיידקית או פטרייתית, בהתאמה. אם המצב חמור או מתמשך, ניתן לרשום אנטיביוטיקה דרך הפה. קרמים מקומיים ללא מרשם, כגון הידרוקורטיזון, יכולים לסייע בהפחתת דלקת וגרד.

כאמור ניתן גם להקל על הסימפטומים בעזרת תרופות טבעיות, הכוללות קומפרסים חמים, שמן עץ התה, ג'ל אלוורה וחומץ תפוחים. ניתן להשתמש בתרופות אלו בשילוב עם טיפולים אחרים כדי לעזור להרגיע את העור ולהפחית את הדלקת.

הרפואה הסינית משתמשת בשילוב של צמחי מרפא , דיקור ושינויים תזונתיים כדי לסייע בטיפול בזקיקים. צמחי המרפא המשמשים ברפואה סינית נבחרים על סמך התסמינים הספציפיים של המטופל ויכולים לסייע בהפחתת דלקת, חיזוק המערכת החיסונית ושיפור בריאות העור הכללית. דיקור סיני יכול לסייע לעורר את תהליכי הריפוי הטבעיים של הגוף, בעוד ששינויים תזונתיים יכולים לעזור לתמוך בעור בריא על ידי אספקת ויטמינים ומינרלים חיוניים.

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שימוש ברפואה סינית כתמיכה ובשילוב עם טיפולים רפואיים מערביים כדי לטפל באופן מקיף יותר בפוליקוליטיס. שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

הטיפול ברפואה הסינית

מטרת הטיפול – החזרת האיזון הפנימי הפיזי והנפשי למטופל, חיזוק המערכת החיסונית ותהליכי הריפוי בגוף, ניקוי החום, הורדת הדלקת וייבוש המוגלה למניעת הפרשות.

משך הטיפול תלוי בחומרת המחלה ובקצב השיפור, שהינו אישי. בדרך כלל כבר בשבועות הראשונים ניכר שיפור משמעותי בפצעים, בגרד, בהפרשות, בתחושת החום ושיפור התחושה הכללית. בדרך כלל עם השיפור יורדת תדירות הטיפולים בדיקור וכן מינון הלקיחה של צמחי המרפא.

הטיפול כולל מספר מרכיבים שכולם חשובים להצלחתו:

לוגו טורקיז עם רקע שקוף

דיקור (אקופונקטורה)

לוגו של עלים בצבע טורקיז על רקע שקוף

טיפול בצמחי מרפא לשתייה

לוגו לבן על רקע שקוף

שינוי תזונתי ותוספי מזון

לוגו של עלים בצבע טורקיז עם רקע שקוף

נטילת תוסף פרוביוטיקה ייעודי

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל. שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

מה היתרונות של טיפול טבעי בפוליקוליטיס?

ישנם מספר יתרונות לשימוש בטיפולים טבעיים בפוליקוליטיס:

 • פחות תופעות לוואי – טיפולים טבעיים, כגון שמן עץ התה או ג'ל אלוורה, נחשבים בדרך כלל בטוחים ויש להם פחות תופעות לוואי מאשר תרופות מרשם.
 • הפחתת הדלקתיות בגוף בצורה טבעית – שימוש בצמחי מרפא לשתייה הניתנים לאחר אבחון, שינוי תזונתי ושימוש בנקודות דיקור סיני להפחתת הדלקת משפרים את המצב ללא תופעות לוואי הנגרמים מלקיחה ממושכת של אנטיביוטיקה.
 • יתרונות בריאותיים כלליים – טיפולים טבעיים מסוימים, כגון שינויים בתזונה או פעילות גופנית, יכולים להיות בעלי יתרונות בריאותיים כלליים שיכולים לעזור לשפר את המערכת החיסונית ולשפר את בריאות העור.

חשוב לציין שטיפולים טבעיים עשויים שלא להיות יעילים עבור כל סוגי הזקיקים וייתכן שלא יפעלו במהירות כמו תרופות מרשם. אם המצב חמור או מתמשך, חשוב להתייעץ עם איש מקצוע רפואי כדי לקבוע את מהלך הטיפול הטוב ביותר.

עצות שימושיות להקלה בפוליקוליטיס

טיפול טבעי בפוליקוליטיס הוא אחת משיטות הטיפול המועדפות בלא מעט מצבים, ובייחוד לאור היתרונות הרבים שמציע הטיפול עצמו. ניתן לטפל עצמאית בבית, תוך הקפדה על כמה כללים חשובים. כמובן שמדובר כאן במקרים הקלים יותר ולא בדלקות החמורות מאד, ששכיחותן נמוכה יותר ומחייבות טיפול רפואי אצל רופא העור . אז, במה מדובר? הנה כמה דרכים טבעיות שיעזרו לכם להתמודד עם המצב, במידה וגם אתם סובלים מפוליקוליטיס:

 • שטיפה עם סבון וניקוי האזורים הנגועים – חשוב מאד לשטוף מידי יום את האזורים הנגועים עם סבון אנטיבקטריאלי להסרת מזיקים וחיידקים. יש להקפיד לנגב בעדינות את העור לאחר השטיפה על ידי תנועות טפיחה קלות. חשוב מאד שלא לחלוק את המגבת עם אנשים נוספים ולהחליף אותה בכל שטיפה באחת חדשה. את השטיפה כדאי לעשות בין פעמיים לשלוש בכל יום ובמים חמימים. יש להימנע מרחצה בג'קוזי או בסאונות למניעת חדירת חיידקים.
 • הימנעות מגירוד הפצעונים – גירוד הפצעונים יכול לגרום לפתיחתם ולהעברת החיידקים למקומות נוספים. מגרדים ככל שיהיו, כדאי מאד להימנע מכך ככל שניתן ולהתרכז בפעולות אחרות.
 • לבוש אוורירי ויבש – לבוש שכזה עוזר לאוורר את העור שלנו, למנוע התיישבות של בקטריות בו (ולכן כדאי שהלבוש יהיה גם יבש) וגם לרפא את הדלקת מהר יותר.
 • קומפרסים חמים – הקומפרסים החמים יכולים להרגיע את תחושת הגירוי, הגרד, הכאב וגם להפחית את מידת הנפיחות באותם אזורים נגועים. יש להרתיח מטלית לחה העשויה כותנה או מגבת, להוסיף למים מעט מלח ולהשרות במים במשך כמה דקות. מיד לאחר מכן להוציא את המטלית/מגבת, לסחוט וללחוץ בעדינות איתה על אותו אזור. מומלץ לחזור על הפעולה הזו לפחות פעמיים-שלוש ביום, ולעשות זאת בכל פעם עם מטלית/מגבת חדשה שעברו עיקור.
 • אלוורה וג'לים מרגיעים טבעיים – האלוורה הוא צמח פלא, שעוזר, תודות לג'ל המיוחד שבו, לעור להחלים הרבה יותר מהר וגם מספק תחושה מרגיעה מאד. כדאי לנקות קודם לכן את האזור הנגוע במים ובסבון ולאחר מכן למרוח את הג'ל על אותו מקום. ישנם מטופלים המדווחים על שימוש בחומץ תפוחים אורגני מדולל בקומפרסים פעם בשבוע כמקל .[ יחס 1 חומץ 1 מים לערבב היטב ] להספיג בעדינות את המקומות ואחרי 10 דקות לשטוף במים חמימים.
 • מטליות לחות
 • הימנעות מגילוח – גילוח אותם מקומות הסובלים מפוליקוליטיס יכול לגרום לאזור לדמם ולהזדהם. ולכן, כל עוד סובלים מכך, מומלץ מאד להימנע מהגילוח.
 • הימנעות מהסרת שיער בשעווה – הדבר נכון גם לגבי שעווה באותם אזורים. הימנעות מהסרת שיער בשעווה באזורים הפגועים תאפשר החלמה טובה ומהירה יותר.
 • הקפדה על פעילות גופנית ואורח חיים בריא – אורח חיים בריא הכולל גם פעילות גופנית משפר את אופן תפקודן של מערכות הגוף שלנו, לרבות המערכת החיסונית ולב-ריאה. הדם זורם טוב יותר, הגוף מסוגל להתמודד עם חדירה של חיידקים ומזהמים מזיקים והוא חזק וחיוני הרבה יותר.
 • שמירה על תזונה נכונה – מזון בריא מכיל וויטמינים ומינרלים שחשובים מאד לגוף שלנו, כאלה המשפרים משמעותית את תפקודו. תזונה נכונה עוזרת לנו לשמור על משקל גוף תקין, מאפשרת לנו ליהנות מרכיבים שמטיבים אתנו ושומרת אותנו חזקים ובריאים. כך הגוף מחלים הרבה יותר מכל מצב בריאותי ומתמודד עם המחלה או עם ה"מפגע" בהצלחה. בתזונה הסינית מומלץ להימנע מאוכל חריף מטוגן יין אלכוהול וקפאין המעלים חום ודלקתיות ולהרבות באכילת ירקות ירוקים.

אילו סוגי פוליקוליטיס יש?

ישנם מספר סוגים של פוליקוליטיס:

 • פוליקוליטיס בקטריאלי – זהו הסוג הנפוץ ביותר של פוליקוליטיס, הנגרם על ידי זיהום חיידקי. הוא מופיע בדרך כלל כמו בליטות קטנות, אדומות, מגרדות או כואבות או פצעונים שמתמלאים מוגלה.
 • פוליקוליטיס בג'קוזי – סוג זה של פוליקוליטיס נגרם על ידי חיידקים המשגשגים בסביבות חמות ורטובות כגון אמבטיות חמות, בריכות או סאונות. הוא מופיע כפריחה של בליטות קטנות, אדומות ומגרדות שעלולות להתפתח לפסטולות.
 • Pityrosporum folliculitis – סוג זה של פוליקוליטיס נגרם על ידי צמיחת יתר של שמרים בשם Malassezia, אשר קיימים בדרך כלל על העור. זה בדרך כלל מופיע כגבשושיות מגרדות דמויות אקנה בגב או על החזה או הזרועות העליונות.
 • פוליקוליטיס הרפטי – סוג זה של פוליקוליטיס נגרם על ידי נגיף ההרפס סימפלקס ומאופיין במקבצים קטנים של שלפוחיות מלאות נוזלים שעלולות להיות מגרדות או כואבות.
 • פוליקוליטיס גראם-שלילי – פוליקוליטיס מסוג זה נגרם על ידי חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה רבים. ניתן לראות את זה בדרך כלל אצל אנשים שהיו בטיפול אנטיביוטי ארוך טווח באקנה.
 • Pseudofolliculitis barbae – זהו סוג של פוליקוליטיס המתרחש כאשר שיער מגולח מתפתל בחזרה לתוך העור וגורם לדלקת. ניתן לראות את זה לרוב אצל גברים שמגלחים את זקנם.
 • פוליקוליטיס אאוזינופילי – זהו סוג נדיר של פוליקוליטיס הנגרם מתגובה אלרגית. הוא בדרך כלל מופיע כגבשושיות מגרדות, אדומות או בצבע בשר על הפנים, הצוואר או פלג הגוף העליון.

הטיפול בפוליקוליטיס יהיה תלוי בגורם הבסיסי, לכן חשוב לראות איש מקצוע לאבחון מדויק ותוכנית טיפול מתאימה.

מהם הסיבוכים האפשריים של פוליקוליטיס?

מרבית המקרים של פוליקוליטיס הם קלים וחולפים מעצמם או באמצעות טיפול, ואינם גורמים לסיבוכים משמעותיים. עם זאת, במקרים מסוימים עלולים להתרחש סיבוכים כגון:

 • הישנות – פוליקוליטיס כרוני, חוזר ונשנה במיוחד אם הגורם הבסיסי אינו מזוהה ומטופל. פוליקוליטיס כרוני יכול להוביל לצלקות או לנשירת שיער לצמיתות.
 • התפשטות זיהום – אם הזיהום מתפשט מעבר לזקיק השערה, הוא עלול לגרום לזיהום עור חיידקי שעלול להיות חמור. במקרים חמורים, הזיהום יכול להתפשט לזרם הדם ולגרום לאלח דם שעלול להיות מסכן חיים.
 • מורסות – פוליקוליטיס עמוקה או חמורה עלולה לגרום למורסות, שהן כיסי מוגלה שנוצרים מתחת לעור. מורסות יכולות להיות כואבות ועשויות לדרוש ניקוז.
 • היפרפיגמנטציה פוסט דלקתית – לאחר שהדלקת הנגרמת על ידי פוליקוליטיס חולפת, העור הפגוע עלול להפוך לכהה יותר מהעור שמסביב. הדבר מפריע בעיקר מבחינה קוסמטית.
 • צלקת קלואידית – במקרים נדירים, פוליקוליטיס עלולה להוביל לצלקת קלואידית, שהיא צלקת עבה ומורמת שנוצרת במקום הפציעה. צלקות קלואיד יכולות להיות מגרדות וכואבות, ועשויות לדרוש טיפול.

מתי יש לפנות לרופא?

חשוב לפנות לטיפול רפואי אם יש לך סימנים לזיהום חמור או מתפשט, כגון חום, צמרמורות או פסים אדומים על העור. טיפול מוקדם יכול לסייע במניעת סיבוכים ולקדם ריפוי מהיר יותר. כמו כן, אם יש לך תסמינים של פוליקוליטיס או אם המצב אינו משתפר עם באמצעות טיפול עצמי. הנה כמה סימנים המצביעים על כך שכדאי לראות רופא:

 • האזור הנגוע מתפשט במהירות או כואב מאוד.
 • הבליטות נעשות גדולות יותר, אדומות יותר או מתמלאות במוגלה.
 • יש לך חום, צמרמורות או סימנים אחרים של זיהום.
 • הזקיק נמצא על הפנים, הקרקפת או אזור איברי המין.
 • יש לך מערכת חיסונית מוחלשת עקב מצב רפואי או נטילת תרופות.
 • יש לך אפיזודות חוזרות של פוליקוליטיס.
 • המצב מפריע לפעילות היומיומית שלך או גורם למצוקה רגשית.

איש מקצוע בתחום הבריאות יכול לאבחן פוליקוליטיס על ידי בדיקת האזור הנגוע ותשאול על הסימפטומים וההיסטוריה הרפואית שלך. ייתכן שתתבקש גם לבצע בדיקות, כגון תרבית עור או ביופסיה, כדי לקבוע את הגורם לנגע. הטיפול בפוליקוליטיס עשוי לכלול אנטיביוטיקה מקומית או דרך הפה, תרופות נגד פטריות או טיפולים אחרים.

איך ניתן להפחית את הסיכון לפוליקוליטיס?

ישנן מספר דרכים להפחית את הסיכון לפוליקוליטיס :

 • הקפידו על היגיינה טובה – היגיינה טובה חשובה כדי למנוע התפשטות של חיידקים שעלולים לגרום לפוליקוליטיס. הקפידו לשמור על עור נקי ויבש, במיוחד באזורים המועדים להזעה.
 • הימנעו מבגדים צמודים – בגדים צמודים עלולים להתחכך בעור, לגרות את זקיקי השיער, ולהוביל לפוליקוליטיס. לבשו בגדים רפויים במידת האפשר.
 • השתמשו במגבות ובבגדים נקיים – הקפידו להשתמש במגבות ובבגדים נקיים כדי למנוע התפשטות חיידקים.
 • הימנעו משימוש משותף בחפצים אישיים – אל תעשו שימוש משותף בחפצים אישיים כגון סכיני גילוח, מגבות או בגדים, מכיוון שהדבר עלול להפיץ חיידקים.
 • הימנעו מג'קוזי ובריכות עם רמות כלור גבוהות – רמות גבוהות של כלור עלולות לגרות את העור ולהגביר את הסיכון לפוליקוליטיס .
 • גילוח נכון – הקפידו להשתמש בסכין גילוח נקי ולגלח לכיוון צמיחת השיער. השתמשו בקרם גילוח או בג'ל כדי להפחית את החיכוך.
 • ניהול מצבים רפואיים – מצבים רפואיים מסוימים, כגון סוכרת או אקנה, יכולים להגביר את הסיכון לפוליקוליטיס. הקפדה על ניהול נכון של מצבים אלו יכולה לעזור להפחית את הסיכון לפתח פוליקוליטיס.

יש לכם שאלות בנושא פוליקוליטיס והטיפול הטבעי במחלה? צרו קשר ונשמח לענות.

יצירת
קשר

  השאירו פרטים

  ואחזור אליכם בהקדם

  03-5344006 לקביעת תור

   השאירו פרטים

   ואחזור אליכם בהקדם