פסוריאזיס בציפורניים

הכותב: דוד פרלה

פסוריאזיס בציפורניים עלולה לגרום לכאב עז אשר עלול להגביל את החולה בפעילותו היומיומית. המחלה באה לידי ביטוי בכך שעל הציפורניים ועל האצבעות מופיעים נגעים ופצעים, ופן זה של המחלה נחשב קשה ועיקש במיוחד לעומת שאר סוגי המחלה המופיעה בדרך כלל על העור, בחלקים שונים של הגוף.

איך מטפלים בפסוריאזיס שהופיע בציפורניים?

מאחר ופסוריאזיס היא מחלה הקשורה בכשל מערכת החיסון (מחלה אוטואימונית), אין תרופה למחלה, וכך הדין גם בהופעת הפסוריאזיס בציפורניים. ככלל, נהוג לטפל במחלה באמצעות תרופות על בסיס סטרואידים, הניתנות בכדורים או בזריקות למקום הפגוע. יחד עם זאת, הטיפול אינו נחשב יעיל במיוחד.

הכלל המרכזי הוא לשמור על היגיינה של הציפורניים, האצבעות וכפות הידיים, ובכך למנוע זיהומים שונים שעלולים להיווצר עם המחלה.

טיפול טבעי בפסוריאזיס בציפורניים

הטיפול הטבעי לפי הרפואה הסינית בפסוריאזיס בציפורניים יחפש את מקור הבעיה לאו דווקא באצבעות ובציפורניים, ויראה בהתפרצות המחלה ביטוי לבעיה פנימית.

המטפל יערוך אבחון מדוקדק ויבדוק את הסיבה להתפרצות המחלה. מקור הבעיה עלול להיות תזונה לקויה ולא מאוזנת; לחץ נפשי ומצוקה שגרמו ליציאה מאיזון; בעיה באחד האיברים הפנימיים; ועוד גורמים.

לאחר האבחון, ניתן יהיה לבחור את כלי הטיפול באופן יעיל ונכון יותר.

acupuncture-smallהטיפול יכלול בדרך כלל דיקור סיני להרגעת המקום הנגוע ולהשגת שיפור מהיר. בהמשך, טיפול בצמחי מרפא ייחודיים, אשר יעזרו למקום הנגוע להתאושש ולהשתקם. כמו כן, ייתכן והמטפל יבקש לערוך שינוי תזונתי ואף להוסיף לתפריט של המטופל תוספי תזונה טבעיים. בנוסף יינתנו הנחיות לנטילת תוסף הפרוביוטיקה הייעודי שלנו – פרוביוטיקה 20/10.

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל. שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

מה גורם להופעת פסוריאזיס על הציפורניים?

הגורמים לפסוריאזיס בציפורניים, כמו להתפרצות מחלת הפסוריאזיס עצמה באופן כללי, אינם ידועים דיים כדי לקבוע זאת במסמרות. יחד עם זאת, פסוריאזיס בציפורניים מופיע בדרך כלל לצד התפרצות קודמת של המחלה, כשדלקת פרקים פסוריאטית היא המחלה שגורמת להופעה הרבה ביותר של פסוריאזיס בציפורניים.

נמצא כי בין חמישית לשני שליש מחולי הפסוריאזיס עלולים לפתח במקביל גם פסוריאזיס בציפורניים. נמצא כי כ-5 אחוזים מכלל חולי הפסוריאזיס לוקים אך ורק בפן זה של המחלה. צרות נוספות על הדרך הן זיהום פטרייתי או דלקת בציפורניים ו/או באצבעות, כאב וכן מצוקה נפשית הנובעת מהשינוי הלא צפוי והלא חינני שחל בציפורניים.

תסמינים להופעת המחלה

המחלה פוגעת בקרטין, שהוא החומר הקרני ממנו בנויה הציפורן, ובמקרים חמורים עלולה הציפורן לנשור לתמיד. זאת כתוצאה מפגיעה בעור שמתחת לציפורן, אשר מתעבה ופוגע בציפורן הסוגרת עליו.

במהלך המחלה, עלולה הציפורן להתעוות ולשנות צורתה, יופיעו על פניה גבשושיות וצבעה ישתנה. ככלל, נהוג לחלק את תסמיני המחלה ל-3 קבוצות עיקריות:

  • טיפת השמן (Oil Spots) – צבע הציפורן משתנה לצהבהב והצורה הכללית היא כשל טיפת שמן צהובה מתחת לציפורן.
  • אוניקוליזיס (Onicolisis) – היווצרות של כיס אוויר בין חלקי הציפורן והתרוממות של החלק העליון בה.
  • פיטינג (Pitting) – על הציורן מופיעות שקערוריות וגבשושיות, ובהמשך עלולה הציפורן להפסיק את גדולה, דבר שיגרום לחשיפת האצבע.

למידע נוסף בנוגע לאפשרויות הטיפול בפסוריאזיס באופן טבעי באמצעות הרפואה הסינית, צרו קשר עם המרפאה.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה